James Bond, Türkiye'de çekilecek

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

James Bond serisinin son filmi "The Topkapı Affair" Türkiye'de çekilecek. TRT, Amerika'nın ünlü sinema şirketi MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) ile anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

James Bond serisinin devamı olacak film için MGM şirketi, daha önce Topkapı'nın maketini hazırlatarak çekimleri Yunanistan'da yapmayı planlamıştı. Konu ile ilgili bilgi veren TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, MGM ile TRT'ye film almak için masaya oturduklarını, ancak "The Topkapı Affair"in gündeme gelmesi ile birlikte bu konuyu da karara bağladıklarını söyledi. İlk kez 1964 yılında İstanbul'da çekilen "Topkapı" filminin yayın haklarının MGM'de olduğunu ve şirketin, filmin ikincisini çekmeyi planladığını öğrenen TRT yetkilileri, filmin yeni versiyonunun İstanbul'da çekilmesi için girişimde bulunmuş. Şirket yöneticilerine Topkapı Sarayı'ndan ve otel olarak kullanılan Topkapı Palace'tan fotoğraflar gösterilmiş. Görüntülerden etkilenen MGM yetkilileri, başka bir ülkeyi alternatif olarak düşünmekten vazgeçmiş. TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, "Şirketin daha önce Yunanistan'da planladığı çekimleri, şu an için prensipte Türkiye'ye sabitledik." dedi.

"The Topkapı Affair"de, 007 James Bond rolüne uzun süreden beri ara veren ünlü aktör Pierce Brosnan'ın yer alması bekleniyor. Brosnan, yeni filmde sosyetik bir hırsız rolünde Topkapı Sarayı'ndaki değerli hazinenin peşine düşecek. Brosnan, 1999 yapımı "The Thomas Crown Affair" adlı filmde canlandırdığı sosyetik hırsız karakterini, Topkapı'da yeniden canlandıracak. Eric Ambler'ın macera romanından 1964 yılında Jules Dassin'in beyazperdeye aktardığı "Topkapı" filminde; Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell, Robert Morley ve Jess Hahn'ın yanı sıra Türk oyuncular Ege Ernart, Senih Orkan ve Ahmet Danyal Topatan da rol almıştı. Dünyaca ünlü "Görevimiz Tehlike-Mission: Impossible" televizyon dizisinin de yönetmeni Bruce Geller'ın imzasını taşıyan yapım, çevrildiği dönemde ilgiyle izlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious