Jandarma cezaevlerinden çekiliyor

  • Giriş : 29.10.2007 / 08:35:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 2009'dan itibaren cezaevlerinin dış güvenliğini jandarma yerine bakanlık personelinin sağlayacağını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 2009'dan itibaren cezaevlerinin dış güvenliğinin jandarmadan alınacağını ve bakanlık personeli tarafından sağlanacağını açıkladı.

Yaklaşık 20 bin jandarmanın cezaevlerinin dış güvenliğini sağladığını belirten Şahin, hazırladıkları kanun taslağına göre, ceza ve tevkif evlerinin dış güvenliğinden çekilen jandarmanın yerine bakanlığın 6 bin personel alacağını söyledi.

Yasal düzenleme hazır
Şahin "Genelkurmay Başkanlığımız ve Jandarma Genel Komutanlığımız, 'cezaevlerinin dış korumasından bizi muaf tutun, burayı siz koruyun. Biz askerimizi başka alanlarda değerlendirmek istiyoruz' dedi. Bu konuda yasal düzenleme hazırladık. Tüm kurumların görüşlerini aldık. Artık, 2009'dan itibaren cezaevlerimizin dış güvenliğini bakanlık personeli sağlayacak. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 'biz bu kadroyla dış güvenliği sağlarız' dedi, biz de uygun bulduk" diye konuştu.
Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan taslağın gerekçesinde de, cezaevlerinde iç güvenliğin Adalet Bakanlığı'nca, dış güvenlikle sevk, nakil, duruşmaya götürme, hastaneye sevk gibi işlemlerin Jandarma Genel Komutanlığı'nca yerine getirildiğine dikkat çekildi.
Jandarmanın silahlı, iç güvenliği sağlayan gardiyanın ise silahsız olduğuna dikkat çekilen gerekçede, mevcut durumun kurumlarda iki başlılığa yol açtığı, mevzuatın farklı yorumlanmasına, mahkûmlar ve ziyaretçilerin iki ayrı yerde aranmasına, gereksiz yazışmalara ve koordinasyon sorunlarına yol açtığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious