Jandarma hiç işlem yapmadan defnettirmiş

Jandarma hiç işlem yapmadan defnettirmiş.8119
  • Giriş : 24.06.2009 / 10:20:00

Albay Temizöz’ün tutuklanma nedeni faili meçhullerden biri olan Mustafa Aydın'ın jandarma tarafından tahkikat yapılmadan ve doktor raporu alınmadan gömüldüğü ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1993 yılında JİTEM tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve 6 Haziran 2009 günü ailesinin başvurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne bağlı Havuzlu (Birikˆ) Köyü'nde yapılan kazıda bulunan Mustafa Aydın'la ilgili Jandarma'nın gönderdiği bilgi notu şok etti. Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün tutuklanmasına neden olan faili meçhullerden biri olan Aydın cinayetiyle ilgili Diyarbakır Başsavcılığı'nın talebi üzerine Jandarma'dan gönderilen bilgi notunda 'Aydın'ın hiçbir resmi işlem yapılmadan gömüldüğü' bilgisi verdi.

CENAZEYLE İLGİLİ İŞLEM YAPILMADI

Fail-i meçhullerle ilgili soruşturmayı derinleştiren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Mustafa Aydın'ın 1994 yılında öldürüldüğü iddiasıyla sürdürdüğü soruşturmada Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan bilgi istedi. Jandarma'nın Başsavcılığa gönderdiği bilgi notunda 'operasyon sırasında kayadan düşerek' öldüğü iddia edilen Mustafa Aydın'ın ölümüyle ilgili hiçbir resmi işlem yapılmadığı belirtildi. İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Deniz Baytar imzalı 'Bilgi Notu'nda konuyla ilgili şu tespitler yapıldı:

SADECE GÖMÜLDÜĞÜ YER BİLİNİYOR

Mustafa Aydın isimli şahsın; şu anda Hisar Taburu'nun konuşlandığı Kurttepe (62100-39500 1/25000 ölçekli) koordinatlarında Ağustos 1994 tarihinde icra edilen operasyon esnasında kayadan (yüksekten) düşerek öldüğü, ölümü ile ilgili herhangi bir tahkikatının yapılmadığı, herhangi bir sağlık kuruluşuna götürülmediği, cenazesinin köye getirilerek köy mezarlığında defnedildiği şeklinde bilindiği, yapılan araştırmada şahsın mezar yerinin Havuzlu Köyü'nün kuzeyinde bulunan köy mezarlığındaki aile mezarlığının içinde bulunduğu tespit edildiğini (...) arz ederim.

ADLİ TIP'TA İNCELEME DEVAM EDİYOR

1993 yılından itibaren Mustafa Aydın'dan haber alamayan ailesi o dönem korku nedeniyle şikayetçi olmadıklarını belirterek geçtiğimiz aylarca savcılığa müracaat etmişlerdi. Ailenin isteği üzerine Mustafa Aydın'ın mezarı 6 Haziran 2009 günü savcılığın talimatı üzerine açılmış, kemikleri incelenmek üzere Adli Tıp'a götürülmüştü. Aile avukatı Rıdvan Dalmış, 'Bulunan cesedin Mustafa Aydın'a ait olduğunu tahmin ediyoruz' demişti.

Albay Temizöz'ü tutuklatan iddialar

Soruşturmanın derinleşmesinde gizli tanık M.B'nin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na 13 Mart ve 19 Mart 2009'da verdiği ifadeler etkili olmuştu. Gizli tanık M.B, amca çocukları Arafat Aydın ve Mehmet İbasan'la birlikte 'yola mayın döşedikleri' iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Aydın'ın çıplak halde karınca yuvasının üzerine oturtulduğunu, Korucubaşı Kamil Atak ve adamlarının Mustafa'ya sürekli küfür ettiklerini, Albay Temizöz'ün Aydın'a bir kez ateş ettiğini ancak kurşunun değip değmediğini bilmediğini, daha sonra Adem Yakın ve Abdulhakim'in Aydın'ı öldürdüğünü iddia etti.

Bu ifadeler sonrası Kayseri Alay Komutanı Cemal Temizöz, Cizre'de görevliyken infazları gerçekleştiren ekiple birlikte hareket ettiği, korucubaşı Kamil Atak ile bazı adamları da infazlara katıldıkları gerekçesiyle tutuklanmışlardı.

'Binbaşı Temizöz bir el ateş etti'

Gizli tanık M.B, Mustafa Aydın'ın ölümü ile ilgili iddialarından satır başları şöyle:

Havuzlu Köyünde yaşayan bu kişi Radyolink Karakolu yoluna, anti tank mayını döşendiği iddiasıyla asker ve Köy Korucuları tarafından gözaltına alınmış. Bu sırada Mustafa'nın amca çocukları Arafat Aydın ve Mehmet İbasan'da gözaltına alınmıştı. Bugün Hisar Taburu olarak kullanılan fakat o yıllarda sadece arazi olarak bulunan herhangi bir inşaatın olmadığı alanda Mustafa Aydın, Arafat Aydın ve Mehmet İlbasan kelepçeli vaziyette oturuyorlardı. Mustafa Aydın çıplaktı.

Zannediyorum Temmuz ya da Ağustos ayıydı. Burada şahısları özellikle Mustafa'yı sorguluyorlardı. Ben 3 gün boyunca bu noktaya her gidip geldiğimde bu 3 şahsı burada gördüm. Abdülcabbar Özkan, Abdullah Aşan ve Kamil Atak, Mustafa'ya sürekli küfür ediyordu. Üçüncü gün Arafat'ı gönderdiler, İlbasan ben gittiğimde ölü halde kenarda yatıyordu.
Mustafa ise çıplak halde el ve ayakları bağlı karınca yuvasının üzerine oturtulmuştu. Hatta olay yerindeki korucular 'Bu adama bu reva görülmemeli öldürülecekse öldürülsün bu adama öyle işkence yapılmasın' diyorlardı. Binbaşı Cemal Temizöz, Mustafa'nın yanına yaklaşarak üzerinden tabancayı alıp, tabanca ile Mustafa'yı işaret ederek Adem Yakın'a gösterirken bir el ateş etti. Ama Mustafa değip değmediğini ben o an görmedim. Mustafa bağırdı. Bunun üzerine Adem ile Abdülhakim, Mustafa'yı öldürdüler.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*