Jandarma ile PKK'lılar arasında arbede!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Bingöl'ün kırsalında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK terör örgütü militanı Van'da toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bingö'de, 3 gün önce güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirilen PKK terör örgütü mensubu Cafer Sönmez'ın (24) cenazesi, Van'ın Bostaniçi Belde Belediyesi'ne ait 65 ER 460 resmi plakalı cenaze aracıyla akşam satlerinde ailesinin oturduğu Bostaniçi Beldesi Gündoğdu Mahalesi'nde bulunan Gündoğdu Camii'ne getirildi.

Burada yapılacak cenaze törenine katılmak için gelen Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, yolda bekleyen jandarma ekiplerinin arama kararları olduğunu ve kendisini arayacaklarını söylemesi üzerine önce tepki gösterdi. Ardından aranmak istenmeyen başkan Şimşek, kararını protesto ettiğini belirterek cenaze törenine katılmadan geri döndü.

Burada kılınan cenaze namazının ardından çoğunun kadın ve çocuklardan oluşan yakalaşık 100 kişilik bir grup, PKK terör örgütünü simgeleyen renkleri taşıyan bezlerle sarılı tabutu omuzlarına alınarak, 'Şehitler Ölmez', 'PKK Misillenmeye' şeklinde sloganlarla Hacı Mustafa Eğilmez Mezarlığı'na doğru yürüdüler.

Jandarmanın bütün ikazlarına rağmen slogan atmaya devam edilmesi üzerine olaya müdahale edildi. Jandarma, tabutun üzerinde ve grup tarafından taşınan bezleri topladı, grubun büyük bir bölümünü ise dağıttı. Jandarma ve grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Çıkan gerginlik üzerine olay yerine gelen İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hamit Özdemir'in grubu ikaz etmesi üzerine grup tekrar mezarlığa doğru yürüdü. Cenaze, yaklaşık 30 kişilik bir grup tarafından mezarlığa götürülerek toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious