Jandarma Kriminal: İmzalar benzeşiyor!

Jandarma Kriminal: İmzalar benzeşiyor!.7533
  • Giriş : 20.06.2009 / 05:30:00
  • Güncelleme : 20.06.2009 / 00:09:34

Askeri Savcılığa giden ön raporda imzayla ilgili "İmzanın Dursun Çiçek elinin ürünü olduğu değerlendiriliyor" dendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Jandarma Kriminal Laboratuvarı, "İktidar ve Toplumla Mücadele Planındaki imza ile ilgili incelemesini tamamlayıp ön raporu soruşturmayı yürüten Askeri Savcılığa gönderdi. Belge gerçek mi sahte mi tartışmalarına nokta koyacak raporda, skandal belgedeki imzanın "Albay Çiçek eli ürünü olduğu değerlendiriliyor" denildi.

JANDARMA KRİMİNAL İNCELEDİ'

Ergenekon tutuklusu avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda yakalanan skandal eylem planının, Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3'üncü Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı iddia edilmişti. Ergenekon savaları, Albay Çiçek'i ifadeye çağırmış, Askeri Başsavcı Yavuz Şentürk, Ergenekon savaları ile görüşerek "Belgedeki imzayı Jandarma Kriminal'de inceletiyoruz. Sonucu bildireceğiz" deyince Çiçek'in ifadesinin alınmasından vazgeçilmişti.

GEÇMİŞ 4 İMZAYLA KARŞILAŞTIRILDI

Askeri Savcılığın talebi üzerine Jandarma Kriminal'de skandal plan üzerindeki imza ile Albay Çiçek'in geçmiş tarihli imzaladığı dört belgenin karşılaştırıldığı belirtildi. İleri teknoloji cihazlarla yapılan tetkikler sonrası hazırlanan raporda "Karşılaştırılan imzalar benzerlik arz ediyor" ve "Araştırmaya konu imzanın Dursun Çiçek eli ürünü olduğu değerlendiriliyor" ifadelerine yer verildi.

GELİP İMZA VERSE SORU İŞARETLERİ BİTER

Albay Çiçek'in 'plan'daki imzayla karşılaştırılmak üzere Ergenekon savcılarının önünde imza atmaktan son anda vazgeçmesi dün medyada geniş bir şekilde sorgulandı. Kamuoyu Albay Çiçek'in sivil savcılara da imza vermesini bekliyor

Hukukçular ise Çiçek'in sivil savcılıkta imza vererek hem şüpheleri ortadan kaldırıp TSK'nın yıpranmasını önlemesini hem de gerginliği bitirmesini istedi.

PROF. DR. YAVUZ ATAR: Bana göre Albay Çiçek'in İstanbul'daki sivil savcılıkta imza örneğini vermesi doğru olurdu.

AVUKAT KEZBAN HATEMİ: Albay'ın sivil mahkemede imza örneğini vermesi gerektiğini düşünüyorum.

BOĞAZİÇİ HUKUKÇULAR DERNEĞİ BAŞKANI YILMAZ GENİŞ: Sivil savcılığa imza verseydi soruları sona erdirirdi.

AVUKAT KAZIM BERZEG: Yargı kendisini davet etti, imza vermeliydi.

PROF. DR. MUSTAFA KAMALAK: Soruşturmayı sivil savcılar yürütmeliydi Albay da imza vermeliydi.

PROF. DR. SERVET ARMAĞAN: Ben Albay Çiçek'in sivil mahkemeye geleceğini düşünüyordum. Gelmemesi yanlış. Neden gelmediğine dair açıklama beklenir. Neticede askeri savcılıkta ifade verdi ya da imza verdi diyelim. Askeri savcılık dosyayı sivile göndermeli.

PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ: Sivil hayata ve siyasete yönelik bir plan. Albay'ın sivil savcılığa ifade ve imza vermesi gerekir. Soruşturmaya hakim bağımsızlığına sahip adli yargı bakmalı. Askeri yargıda bağımsızlık kağıt üzerinde. Madem Genelkurmay'ın ilgisi yok adli yargıya çıkılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*