Jandarma Pelitli'yi polise bırakmıyor

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Trabzon'un Pelitli beldesinin polisin sorumluluk alanına girmesi için alınan tüm kararlar, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jandarma, Trabzon'un Pelitli Beldesi'ni kendi sorumluluk alanından çıkartıp polise vermeye yanaşmıyor. 1997 yılında Trabzon Güvenlik Kurulu, Çaykara ve Düzköy ilçeleri ile Pelitli ve Söğütlü beldelerinden jandarmadan çekilerek polise verilmesi kararı aldı. Ancak Pelitli'den jandarmanın çekilmesine yönelik karara Jandarma Genel Komutanlığı izin vermedi. Mart 2006'da ise Pelitli'nin polise bırakılmasına yönelik Trabzon Valiliği'nin yazısına Jandarma Genel Komutanlığı cevap bile vermedi.

EMASYA'NIN ESERİ

1997 yılında Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan EMASYA protokolüyle, jandarmanın ilçeler ile il merkezlerine yakın beldelerden çekilerek buraları polise devretmesi kararı alındı. Ancak protokole göre jandarmanın sorumluluk alanını polise bırakabilmesi için Jandarma Genel Komutanlığı'ndan izin alınması gerekiyor.

Yine 1997 yılında Trabzon Güvenlik Kurulu'nda, Çaykara ve Düzköy ilçeleri ile Pelitli ve Söğütlü beldelerinden jandarmadan çekilerek polise verilmesi kararı alındı. Fakat Pelitli'den jandarmanın çekilmesine yönelik karara EMASYA protokolüyle yetkileri genişletilen Jandarma Genel Komutanlığı izin vermedi.

Jandarma Genel Komutanlığı 23 Mart 1999 tarihinde yazdığı yazıda Pelitli'nin polise bırakılmasına izin vermeyerek, “Bahse konu yerlerin il merkezine yakın olduğu, meydana gelen her türlü olaylara anında müdahele edilmekte olduğu, emniyet asayiş yönünden bir problemin bulunmadığından Jandarma Genel Komutanlığı'nca polise devri uygun görülmemiştir”denildi.

İLÇELERİ BIRAKTI

Jandarma Genel Komutanlığı Pelitli ve Söğütlü'yü polise bırakmazken Düzköy ile Çaykara ilçelerinin polise bırakılmasına onay verdi. Ancak 1999 yılında bu onay verilmesine rağmen Çaykara ilçesi hala jandarmanın sorumluluk bölgesinde. Yeterli bina ve personel olmaması nedeniyle Çaykara ilçesi polise devredilemedi.

GİRİŞİMLER SONUÇSUZ

Pelitli'nin, polise devredilmesine yönelik çalışmalar AK Parti Trabzon milletvekillerinin girişimleriyle İçişleri Bakanlığı tarafından geçen yıl yeniden başlatıldı. Trabzon Valiliği son olarak 27 Eylül 2006 tarihinde jandarma ve polis sorumluluk alanlarının yeniden belirlenmesine yönelik komisyon kurulması için ilişkin olarak Emniyet Müdürlüğü, il jandarma alay komutanlığı ve belediye başkanlığına yazı yazdı. Ancak il jandarma komutanlığı tarafından isim bildirilmediği için komisyon görev alanlarını yeniden belirlemek için toplanamadı.

Cevap bile verilmedi

Emniyet Genel Müdürlüğü 27 Mart 2006 tarihinde Trabzon Valiliği'ne yazı yazarak Pelitli ve Söğütlü'de polis karakolu kurulmasını istedi.Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Pelitli ve Söğütlü'de polis karakolu kurulmasına yönelik talebe şu cevabı verdi: “İlgi 'e' yazı ile Trabzon belediye sınırları içerisinde olan Soğuksu, Çamoba, Bostancı, Konaklar mahalleleri, Pelitli beldesi ile Arsin organize sanayi bölgesinin jandarmada olan kısmı ve Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde sahil şeridinde bulunan Söğütlü beldesinin kontrolünün jandarmadan polise devredilmesinin uygun olacağı şeklinde bildirilen valilik görüşüne bu güne kadar herhangi bir cevap verilmediğinden belirtilen yerlerin jandarmadan polise devir işlemleri gerçekleştirilememiştir.”

Polis okulu Pelitli'de

Trabzon şehir merkezine çok yakın olan Pelitli'de, Polis Okulu ve Polisevi bulunuyor. Buna rağmen Pelitli'nin polisin değil de jandarmanın sorumluluğunda olması dikkat çekiyor. Jandarma'nın Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin bu beldede bulunması nedeniyle Pelitli'nin sorumluluğunu polise bırakmak istemediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious