Jandarma tiryaki avında

Jandarma tiryaki avında.9482
  • Giriş : 09.06.2008 / 19:47:00
  • Güncelleme : 09.06.2008 / 19:00:48

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren 'Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un 19 Mayıs'ta yürürlüğe girmesinden sonra tiryaki sigarasını rahat içemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zabıta ve polisten sonra sigara denetimlerini jandarma da sıklaştırdı. Sorumluluk alanındaki işyerlerini gezen jandarma, sigara içenlere 62 YTL para cezası kesiyor. Jandarma, para cezasını 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 39/3 maddesine göre kesiyor.

Jandarmanın para cezası uyguladığı vatandaşlardan biride SSK emeklisi Celal Canlı oldu. İzmir'in Bornova ilçesi Evka 4 Mahallesi'nde oturan Canlı, iş merkezinde sigara içerken suçüstü yakalandı. İş merkezine denetime çıkan Jandarma Kıdemli Başçavuş Cihan Şanlı ile er Yaşar Zeyrek, kapalı mekanlarda sigara içilmemesi gerektiğini hatırlatarak Canlı'yı karakola davet etti. Canlı'ya daha sonra 62 YTL para cezası yazıldı.

Emekli olduğunu, sigara içmekle hata yaptığını ve bir daha içmeme konusunda söz verdiğini söyleyen Celal Canlı, "Ben emekli olmuş, 50 yaşında biriyim. Sigarayı bırakmayı da isterim. Biraz daha toleranslı olunması gerekir." diye konuştu. Kapalı mekanlarda sigara yasağını gazetelerde okuduğunu ve televizyondan seyrettiğini ifade eden Canlı, karakolda iki saat beklediğini, neye göre ceza yazılacağının tam olarak bilinmediğini ifade etti. Parayı ne zaman hangi kuruma ödeyeceğini bilmediğini anlatan Celal Canlı, şöyle devam etti: "Kapalı mekanlarda sigara içenlere hemen para cezası yazılmasına karşıyım. Bu cezalar tepkiyi de beraberinde getirir. Önemli olan sigaraya özendirmemekse, önce uyarsınlar. Bu uyarılar dikkate alınmazsa para cezası uygulansın."

Karakol komutanının işyerlerine uyarılarda bulunduğunu, sigara içilmemesi ve izmaritlerin yere atılmaması konusunda uyarısında bulunduğunu anlatan Celal Canlı, "Karakol görevini iyi yapıyor. Sigara içenlere göz açtırmıyor. Bunu herkes de takdir ediyor. Yasak sadece ceza üzerine kurulmamalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious