Jandarmadan kaçakçılara büyük darbe

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Artvin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları operosyonda kaçak değişik mallar ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Jandarmadan yapılan yazılı açıklamada Hopa ilçesi Sarp köyünde Gürcistan menşeli 410 şişe votka, 3650 paket muhtelif marka sigara, 100 kutu havyar, 1200 adet boş CD,139 çift spor ayakkabı, 4 kg. sıvı halde kurşuni renkli civa, 32 lt, muhtelif bidonlarda el yapımı votka ve Gürcistan menşeli 96 kg. bal ile yaklaşık değeri 225 Bin YTL. olan faturasız çeşitli Türk malı tekstil ürünleri ele geçirildiği belirtildi.

21 Kasım 2006 Salı günü Artvin'in Hopa ilçesi Sarp köyünde ikamet eden M.A.T. T.T. ve G.P. isimli şahısların ev ve depolarında Gürcistan'dan getirilen muhtelif gümrük mallarının bulunduğu haberinin alındı.

Bunun üzerine, Hopa Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı ile söz konusu şüphelilerin Sarp köyünde bulunan ev ve depolarında 21 Kasım 2006 günü saat 19.10'da Artvin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Hopa Vergi Dairesi'nden görevli bir memur ile birlikte müşterek olarak arama yapıldı.

Arama sonucu şahısların ev ve eklentilerinde faturasız; Gürcistan menşeli 410 şişe votka, 3650 paket muhtelif marka sigara, 100 kutu havyar, 1200 adet boş CD,139 çift spor ayakkabı, 4 kg. sıvı halde kurşuni renkli civa, 32 lt, muhtelif bidonlarda el yapımı votka ve Gürcistan menşeli 96 kg. bal ile yaklaşık değeri 225 Bin YTL. faturasız çeşitli Türk malı tekstil ürünleri ele geçirildi.

Gürcistan'dan Türkiye'ye Sarp Sınır Kapısı'ndan günü birlik giriş çıkış yapan Gürcistan uyruklu özellikle bayanların, Gümrük Kanunu'nun 'Yolcu İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar' bölümündeki yasal haklarından faydalanarak az miktarda yanlarında getirip Sarp köyünde kiraladıkları çeşitli yerlerde bu malzemeleri depolayarak yurt içindeki umuma açık yerlere satış yapmak suretiyle gümrük kaçakçılığı suçuna sebebiyet verdikleri anlaşıldı. Şahıslara ait 3 evin depolarında faturasız olduğu tespit edilen ürünlere el konulmuş ve el konulan ürünler Hopa Gümrük Muhafaza Memurluğu'na teslim edildi.

Gürcü vatandaşların getirdiği malları evlerinde depolayan T.T, G.P. ve M.A.T'ye gümrük kaçakçılığı suçundan sevk edildikleri adli makamlarca toplam 54 bin 834 YTL para cezası uygulanırken, şahıslar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious