Jandarmanın da ihmali var

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Suikast sürecini ve Hayal'in ilişkilerini araştıran İçişleri Bakanlığı müfettişleri, jandarmanın ihmali bulunduğu kanaatine vardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık, Trabzon Valiliği'nden görevliler hakkında soruşturma izni istedi

Gazeteci Dink'in öldürülmesiyle sonuçlanan süreci araştıran İçişleri müfettişleri, aralarında Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de yer aldığı görevliler hakkında soruşturma izni istedi. Cinayetin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in Trabzon'daki bağlantılarını inceleyen müfettişler, Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin sorgusunda verdiği bilgilerden yola çıkarak, cinayet öncesi süreçten Trabzon'daki jandarma birimlerinin de bilgisi olduğu kanaatine vardı.
Trabzon'da çok sayıda kişiyle görüşen müfettişler, İğci'nin ifadelerinde yer alan "Dink'in öldürüleceğini jandarmaya da bildirdiği" yönündeki açıklamalarının doğru olduğunu saptadı. İğci'yle de görüşen müfettişler, jandarma görevlilerinin "olaydan haberleri olmadığı" yönünde bilgi vermelerinin ardından, bağlantı kurduğunu söylediği jandarma görevlileriyle İğci'yi yüzleştirdi. İğci, bilgiyi aktardığı uzman jandarma görevlisini birkaç kişi arasından seçerek teşhis etti.
"Jandarma bölgesi olan Pelitli'de herkesin Dink'in Hayal tarafından vurulacağı yönündeki duyumlara vâkıf olduğu"nu belirleyen müfettişler, eylemi jandarmanın bilmemesinin mümkün olmadığını kaydetti.
Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'ndan bazı görevlilerin de ihmali bulunduğu saptamasını yapan müfettişler, hazırladıkları raporla, Dink'in öldürülmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle bazı jandarma istihbarat görevlileri hakkında Trabzon Valiliği'nden "soruşturma izni" istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious