Jandarma’nın denetiminden iş dünyası rahatsız

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Jandarma Genel Komutanlığı’nın ‘mali suçlarda denetim yetkisi’ talebine Maliye’nin ardından iş dünyasından da büyük tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Bolat, demokratikleşme ve sivilleşmede önemli adımlar atıldığı bir dönemde Jandarma’nın görev alanının mali denetimi kapsayacak şekilde genişletilmesini çelişki olarak değerlendiriyor. Jandarma’nın talebini ‘hatalı’ bulan Sanko Holding patronu Abdulkadir Konukoğlu da, denetimin tek elden yürütülmesinin zorunluluğuna dikkat çekerken Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak bu talebin kabul görmeyeceğini dile getiriyor.

Maliye birimlerinin denetim için yeterli donanıma sahip olduğunu dile getiren MÜSİAD Başkanı Bolat, söz konusu uygulamaya geçilmesi halinde keyfî uygulamalarla karşılaşılabileceği uyarısında bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı sermayenin bu tür adımlardan büyük tedirginlik duyabileceğini de ileri süren Bolat, “Ekonomi hassas, sermaye ürkektir. Lütfen dikkatli olalım.” diyor. Jandarma’nın ‘malî suçların soruşturulmasında daha etkin olabilme’ gerekçesiyle istediği yetki şu an tamamen cumhuriyet savcılarında bulunuyor. Savcı ise mali denetimi, hesap uzmanlarına, vergi denetmenlerine veya maliye ve gümrük müfettişlerine yaptırıyor. Jandarma’nın talebini ‘hatalı’ bulan Sanko Holding patronu Abdulkadir Konukoğlu da denetimin tek elden yürütülmesinin zorunluluğuna dikkat çekiyor. Bunun Maliye’nin yetkisi altında bir konu olduğunu belirten Konukoğlu, “Denetim, verimli olabilmesi için tek elden yapılmalı. Birden fazla kuruluşun bu iş içerisinde olması kargaşa oluşturur.” şeklinde konuşuyor. Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Nur Meral ise kurumların uzmanlık alanı dışındaki konularda yetki sahibi olmasının tamiri çok zor sıkıntılar doğuracağını ileri sürüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulamanın bulunmadığını söyleyen Meral’e göre bu durum, Jandarma’nın kendine mahsus görevlerini yerine getirme noktasında da zafiyetlere yol açar. “Böyle bir girişim yarın öbür gün başka müesseselere girme hakkı da oluşturur.” diyen Meral, neticede demokratik sistemin zedeleneceğini söylüyor. Türkiye’de kurumların görev dağılımının demokrasi çerçevesine oturtulduğunu kaydeden Meral, “Ben AB’nin böyle bir girişimi kabul edeceğini düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulunuyor. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da demokrasi seviyesini daha ilerilere götürme gayretindeki Türkiye’nin önünde Avrupa Birliği gibi iyi bir örnek olduğunu belirterek, AB çevresinde böyle bir uygulamanın kabul görmeyeceğini dile getiriyor. Boydak, “Jandarma’nın eğer böyle bir talebi varsa yanlış olur; çünkü malî denetim konusu uzmanlık gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulunuyor. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, malî konular gibi teknik detaylar içeren hassas konularda Jandarma’ya denetim yetkisinin verilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor. Jandarma’nın belirlenmiş görev alanlarının bile yeniden tanımlanması gerektiğine dikkat çeken Uslu’ya göre iletişimin ve ulaşımın geliştiği, AB yolunda ilerleyen bir ülkede bu tarz konuların konuşulması bile rahatsızlık verici.

Acar Tekstil’in sahibi Yaşar Acar, söz konusu gelişmeyi “Böyle bir şey komik olur.” sözleriyle değerlendiriyor. “Bu işin iyi bir eğitim gerektiren uzmanlığı var.” diyen Acar’a göre askeriyenin görevi ülkeyi savunmak. İşadamı olarak böyle bir gelişmeyi kabul edemeyeceklerini belirten Acar, “Bizi zaten Maliye denetliyor. Bu işin uzmanları bile bazı noktalarda sorun yaşıyor. Biz bazı denetim elemanlarının bile eğitimini yeterli bulmuyoruz.” ifadelerini kullanıyor. Maliye Bakanlığı elemanlarının denetim yaparken mükellefe iyi davranmak için psikolojik eğitim alması gerektiğine vurgu yapan Yaşar Acar’a göre, Jandarma’nın denetiminde ‘kibar’ olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Acar, “Jandarma bu işin üstesinden nasıl gelecek?” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious