Jandarmanın şehre girmesi yetki karmaşası çıkarır

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, jandarmanın görev alanının kırsal kesim olduğunu, şehre girmesi halinde hem yetki karmaşasına hem de hukuka zarar vereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Jandarmanın görev alanında kalması gerektiğini ifade eden Muhsin Yazıcıoğlu, "Jandarmanın mali denetim hakkı istemesi, şehirlerin iç güvenliğine yönelik yetki alması demokratik değildir. Jandarmanın görevi bellidir, kırsal alanda ülkenin güvenliğini ve aşayişini sağlamakla yükümlüdür. Bundan daha fazla sistemin içine girerek haraket etmesi hem yetki karmaşasına sebep, hem de Türkiye'nin hukuk devleti olma yolunda ilerlemesine mani olacaktır. Talep doğru değildir. Uygulama doğru değildir." dedi.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin baş mimarı Kenan Evren'in basında pişman olmadığına dair açıklamalar yapmasına da tepki gösteren Yazıcıoğlu, anayasa suçu işlediğini söyledi. Bu konuda hukukçuları göreve davet eden Yazıcıoğlu, "1980'lere Türkiye elbette durduk yerde gelmedi. Birtakım sıkıntıların sonucu olarak geldi. Büyük acı ve ızdıraplar dönemi yaşandı. Türkiye'nin 12 Eylül'e gelişi tartışılmalıdır. Darbe gerçekten hangi kolaylıkları sağladı? Bunların hepsi soğukkanlılıkla tartışılmalıdır. Asla darbecilik ve darbeler meşru görülemez, meşrulaştırılamaz, övülemez ve teşvik edilemez. Bir defa bu, demokrasiyi içine sindirememiş kişilerin anlayışıdır. Darbeyi teşvik etmek ve övmek suçtur. Anayasamız'a göre bu konuda hukukçuların gereğini yapması gerekir." diye konuştu.

Partililere de seslenen Muhsin Yazıcıoğlu, 30 Nisan'da büyük kurultaylarının yapılacağını, emin adımlarla iktidara yürüdüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious