Jandarmaya kuş gribi eğitimi verilecek

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü, bütün ilçelerde jandarmaya hayvan hastalıklarının önlenmesi, yayılmaması ve giderilmesiyle ilgili toplantılar yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde 7 Ekim'de çıkan kuş gribi ortaya çıkmıştı.
Tarım İl Müdürlüğü, göç mevsiminin başlamasıyla bilgilendirme toplantıları yapacak. 19 ilçesi bulunan Balıkesir'de salı günü merkezde, çarşamba Bandırma, perşembe Gömeç'te üç ayrı toplantı yapılacak. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu çapta bugüne kadar toplantı olmadığı bildirildi. Toplantıda hayvan kaçakçılığının önlenmesi, yollarda hayvan taşıyanların yanlarında bulundurması gereken evraklar, ilçe tarım müdürlüklerine hayvan giriş çıkışlarının haber verilmesi jandarmadan istenecek.

Mayıs ayının gelmesiyle göçmen kuşların Balıkesir'in de bulunduğu bölgenin üzerinden geçeceğini aktaran yetkililer, muhtemel kuş gribi vakalarında başta jandarma olmak üzere herkesten dikkatli olması istenecek. Kuş gribi vakalarında jandarmanın ilk etapta yapması gereken konularının da ele alınacağı toplantıda, bunun dışında şap gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve bu hastalıklardan korunmada kolluk güçlerine bilgiler verilecek. Kızıksa'da görülen kuş gribinde jandarma, üç noktada karantina ilan etmişti. 21 gün süren dönemde beldeye giren araçlar dezenfekte edilmiş ve canlı hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious