Japon askerleri 2 yıl daha Irak'ta

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Japon parlamentosunun alt kanadı, Irak’a havadan nakil ve ikmal desteği sağlayan, Kuveyt’te konuşlu hava destek gücünün görev süresinin iki yıl uzatılmasını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Şinzo Abe’nin iktidar partisinin çoğunluğu oluşturduğu mecliste, muhalefetin Japon askerlerinin Irak’tan çekilmesi çağrılarına rağmen, ABD ve müttefiklerinin Kuveyt’teki bir üsten Irak’a ikmal ve personel nakliyesine destek olan hava gücünün görev süresinin uzatılması kabul edildi.
Tokyo, Irak’ın güneyindeki muharip olmayan, yeniden inşa çalışmaları için görevlendirilen yaklaşık 600 askerini geçen yıl çekmişti.
Japonya’nın, Kuveyt’te konuşlanan hava destek gücünün görev süresinin uzatılmasını öngören yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için, yine iktidarın çoğunluğu oluşturduğu senato tarafından da onaylanması gerekiyor.
Japonya, 2004’ten bu yana, ABD ve müttefiklerinin, Irak’a kargo ve personel nakliyesine yaklaşık 200 askerden oluşan hava gücüyle katkıda bulunuyor.
Koalisyonun büyük ortağı Liberal Demokratik Parti’ye (LDP) karşı ana muhalefetteki Demokratlar ile diğer muhalefet partileri, var olduğu iddia edilen kitle imha silahları bulunmadıysa Irak savaşının da meşruluğunun olmadığını kaydediyor.
Bu arada, Japonya’da senato dün, referandum yapılması için gereken düzenlemeyi kabul ederek, İkinci Dünya Savaşı sonrası çıkarılan barışçı anayasanın revizyonunun yolunu açmıştı. Anayasa, Japonların meşru müdafaa durumu hariç askeri güce başvurmasını yasaklıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious