Japon Başbakan, Çin'den eli dolu dönüyor

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin'e yaptığı ziyaretin çok olumlu geçtiğini ve birçok konuda yapıcı fikir alışverişlinde bulunduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Şinzo Abe konuşmasında, ziyaretin çok faydalı geçtiğine vurgu yaptı. Yasukuni tapınağı ziyaretiyle ilgili bir soruyu cevaplayan Abe, ''Çinli liderlerle görüşmemizde Japon halkının 60 yıldır bundan büyük üzüntü ve yas tuttuğumuzu söyledim. Bizim bu konudaki düşüncemiz ileride de değişmeyecek.'' dedi.

Abe, Çin ile aralarında siyasi krize neden olan bu tapınağı ziyaret edip etmeyeceği konusunda bir açıklama yapmazken, bu meselenin uygun bir yolla çözüleceğini belirtti. Konuşmasında stratejik açıdan ikili ilişkilerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine katkı yapmayı arzuladığını ifade eden Abe, tarihten ders alma temelinde barışçı gelişme politikalarında ısrar etmenin Japonya'nın değiştirilemez politikası olduğunu vurguladı.

"TİCARİ İLİŞKİLERE ZARAR GELMEYECEK"

Japonya'nın Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini ve Çin ile ticari ilişkilerin çok iyi olduğunun altını çizen Abe, iki ülke arasındaki ticaretin ikiye katlandığını ve Japonya'nın ABD'den sonra Çin'in 3. büyük ticaret ortağı konumuna geldiğini ifade etti. İki tarafın da yararına olan ticari ilişkilerin zarar görmeyeceğini dile getiren Abe, bu ilişkileri bölge ve dünyanın barış ve istikrarı için kullanmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Çin ile Japonya arasındaki ticaret hacminin 2006 yılında 200 milyar dolara çıkması ekleniyor. Bu yılın ilk 6 ayında ikili ticaret geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 9.9 artarak 99.2 milyar dolara ulaştı. Japonya, Çin'in AB ve ABD'den sonra en büyük 3.ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

KUZEY KORE'YE ORTAK TAVIR

Japon Başbakanı Abe ayırca, Pekin ziyaretinde Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri konusunda Çin'den beklediği desteği elde etti. Japonya ve Çin yönetimleri Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapmasının kabul edilemez olduğu konusunda anlaştı.

Abe, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasının Çin tarafından da 'kabul edilemez' bulunduğunu söyledi. Şinzo Abe, zirvede Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin kabul edilmez olduğunu vurgulayarak, Japonya ve Çin'den Pyongyang'a güçlü bir mesaj gönderildiğini ifade etti. "Kuzey Kore'nin nükleer güce sahip olmasına engel olmalıyız" diyen Abe, Kuzey Kore'nin nükleer denemeyle ilgili açıklamasının Doğu Asya ve uluslararası toplum için büyük bir tehdit olduğunu söyledi. Abe, Kuzey Kore'nin nükleer çalışmalarına tolerans göstermelerinin mümkün olmadığını da vurguladı ve sorunun 6'lı görüşmeler çerçevesinde çözümünden yana olduklarını açıkladı.

"Kuzey Korelilerin bu zirveyi çok yakından takip ettiğini düşünüyorum" diyen Japonya Başbakanı, Çin'in Pyongyang hükümeti üzerinde büyük etki sahip olduğunu ifade etti.

Görüşmelerin ardından yapılan yazılı açıklamada, liderlerin Kuzey Kore'nin 6'lı görüşmelere dönmesini istediği bildirilmişti.

Abe'nin, yarın Güney Kore'ye geçmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious