Japon Başbakanı'ndan THY pilotu'na vefa

  • Giriş : 12.01.2006 / 00:00:00

İran-Irak savaşı nedeniyle Tahran'da mahsur kalan 215 Japon vatandaşını kurtararak İstanbul'a getiren Türk Havayolları(THY) pilotu Ali Özdemir Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi tarafından kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1985 yılında İran-Irak savaşı sırasında Tahran'da yaklaşık 400 Japon vatandaşı mahsur kalmıştı. Japon vatandaşlarından bir kısmı farklı yollardan tahliye edilirken geride kalan 215 kişiyi kurtarmak için ise THY uçak kaldırdı. Tahran'a yönelik Irak saldırılarına rağmen havalimanına inen Kaptan Pilot Ali Özdemir ve yardımcı pilot Koray Gökberk yönetimindeki DC-10 tipi THY uçağı 215 Japon vatandaşını alabilmişti. Yine Irak füzeleri arasında yol alan THY uçağı Japon vatandaşlarını İstanbul'a sağ salim ulaştırmıştı.

Japonya televizyonları bu olayı "Project X" adı altında belgeselleştirdi. Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi bu belgeseli iki kez izledi ve çok etkilendi. 15 yıl sonra Türkiye'ye gelen ilk Japon Başbakanı Koizumi İstanbul'a geldiğinde ilk olarak bu olayın kahramanı Ali Özdemir ile görüştü. 76 yaşındaki Ali Özdemir görüşmeye kızı Ülkü Koççaz'ın yardımı ile gelebildi.

Ali Özdemir görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Görüşmede 21 yıl öncesini yeniden yaşadıklarını anlatan Özdemir, eski günleri hatırladığını kaydetti. Özdemir Tahran'a Ankara'dan hareket ettiklerini, ilk denemede havalimanın kapalı olması üzürine ilk deneminin başarısız olduğunu ancak ikinci seferde inebildiklerini söyledi. Tahran'ın Irak saldırısı altında olduğunu anlatan Özdemir, bu şartlarda yolcuları aldıklarını ve Japonların sevinçlerinin görülmeye değer olduğunu dile getirdi.

Bugünkü görüşmede Japon Başbakan'nın Türk-Japon ilişkilerinin daha iyiye gitmesini dilediğini söyleyen Özdemir, kendisine de teşekkür ettiklerini söyledi. Koizumi, Özdemir'i Japonya'ya davet etti, ancak yaşının ilerlemiş olması nedeniyle bu ziyareti gerçekleştiremeyeceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious