Japon çift Besni'ye okul yaptırdı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Japon Akira ve Chizuri Yamazaki çifti Adıyaman'ın Besni ilçesine 500 öğrenci kapasiteli 16 derslik ilköğretim okulu yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Japonya'da işçi olarak çalışan İbrahim Göğüş, Adıyaman'ın Besni ilçesine okul yaptırılması için Japon işadamlarını ikna etmesinden sonra Besni İlçesi Yenikent Mahallesi'ne A.C Yamazaki İlköğretim Okulu yaptırıldı. 2003 yılında yapılması planlanan okul için çift , yaklaşık olarak 137 bin dolar katkı sağladı.

Japon Akira Yamazaki ve Chizuri Yamazaki çiftinin, 3 yıl önce başlatılan okulları 2006-2007 eğitim-öğretim sezonuna yetiştirildi. 4 katlı ve 16 derslik olan Yamazaki İlköğretim Okulu düzenlenen tören ile Besni ilçesinde açıldı. Okullarının açılışına Japonya'da akrabalarıyla gelen Yamazaki çifti, kendi adlarını verdikleri okul açılışını Japon şarkısı ile yaptı.

Japon işadamı Akira Yamazaki, yaptığı konuşmada, okulun inşaatının, teklifleri üzerine küçücük bir bağış ile başladığını kaydederek, "Bugün başta Sayın Vali olmak üzere, Sayın Kaymakam, Sayın Belediye Başkanı ve tüm ilgili kişilerin içtenlikleri ve destekleri sayesinde, bu güzel okulun tamamlanmış olmasının mutluluğunu yaşıyor ve bu mutluluğu sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Arzumuz, eğitim almada zorluklarla karşılaşan çocukların eşit olarak eğitim alabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Bu çocukların dünya insanı, dünyanın barışını düşünen bireyler olarak yetişmelerini isteriz." dedi.

Bugünlerde, dünyanın çeşitli yerlerinde çatışmaların olduğunu kaydeden Yamazaki, "Kritik bir durum sürüyor. Bizim yapabileceğimiz, karşılıklı anlayış ve iyi ilişkiler kurmaktır. Ne mutlu ki Türkiye ve Japonya eskiden beri sağlam bir dostluk sürdürmektedir. Bundan sonrada Adıyaman halkı ile de dostluğumuzu güçlendirmek istiyoruz. " şeklinde konuştu.

4 katlı 16 derslikli ve 500 öğrenci kapasiteli olduğu öğrenilen okul için Japon çift 137 bin ABD doları verdiği ve okulun toplam maliyetinin 1 milyon YTL olduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious