Japon ekonomisi çöktü çöküyor

Japon ekonomisi çöktü çöküyor.14439
  • Giriş : 26.12.2008 / 12:18:00

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya, 2008'in son ekonomik verilerini açıkladı. Üretim Niagara şelalesi gibi düşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japonya'da, otomotiv şirketleri ve diğer şirketlerin azalan küresel talep nedeniyle üretimlerini kısması yüzünden sanayi üretimi geçen ay ekim ayına göre yüzde 8.1 düştü.

Geçen ay yüzde 6.6 gerilemesi beklenen sanayi üretimindeki yüzde 8.1'lik azalma, kayıtların tutulmaya başladığı 1953 yılından bu yana en büyük aylık gerilemeye tekabül ediyor. Piyasa uzmanları aralık ayında da sanayi üretimini yüzde 8 düşmesini bekliyorlar.

İşsizlik de yükselişe geçti

Sağlık, İstihdam ve Refah Bakanlığı da ekim ayında yüzde 3.7 olan işsizlik oranının, geçen ay yüzde 3.9'a yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, kasım ayı itibarıyla işsiz insan sayısının 2.56 milyon olduğu, bu sayının geçen yıla göre 100 bin arttığı ifade edildi.

Perakende satışların yüzde 0.9 gerilediği kasım ayında, hanehalkı harcamasının yüzde 0.5 düştüğü belirtildi.

Ekim ayında yüzde 1.9 yükselen tüketici fiyatları ise geçen ay yüzde 1 arttı. Japon ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 daraldı.

"Üretim niagara şelalesi gibi"

Ekonomistler, Japon ekonomisine ilişkin görünüm kısa vadede iyi olmasa bile, dünyanın birçok yerinde hükümetler ekonomiyi teşvik planlarını uygulamaya koyacakları için gelecek yılın ortasında talep ve üretimde biraz toparlanma bekliyor.

Merrill Lynch'den ekonomist Takuji Okubo, "Henüz tünelin sonunda ışık göremiyoruz, ancak birkaç ay içinde görmeye başlayabiliriz" dedi.

Tokai Tokyo Securities'in baş ekonomisti Mitsuri Saito ise "Üretim Niagara Şelalesi gibi düşüyor. Şimdi olanlar Toyota ve Sony'ın tahminlerinin ötesinde" diye konuştu.

ABD'de geçen yıl mortgage piyasasında başlayan kriz daha sonra bütün dünyaya yayılarak, Wall Street'in birkaç büyük firmasının çökmesine, yüz binlerce kişinin işini kaybetmesine ve trilyonlarca dolarlık teşvik ve kurtarma paketlerine yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*