Japon elçiden ABD'ye hoşgörü örneği

Japon elçiden ABD'ye hoşgörü örneği.10555
  • Giriş : 03.04.2008 / 21:47:00

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, ''Atom bombasından dolayı ABD'ye kin beslemiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükelçi Nobuaki Tanaka, Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrencilere Japon tarihi ve kültürü konusunda konferans verdi.

1. ve 2. dünya savaşlarında Japonya'nın deniz kuvvetleri bakımından dünyada en güçlü üçüncü ülke olduğunu belirten Tanaka, atom bombası atılmasının ardından ülkesinin yıkıldığını, ancak yıllar geçtikçe gelişmeyi başardığını söyledi.

2. Dünya Savaşı'nda Japonya'ya atom bombasının atılmasına üzüldüklerini kaydeden Tanaka, ''Ancak atom bombasından dolayı ABD'ye kin beslemiyoruz. ABD, savaşın ardından Japonya'ya iyi şeyler de yaptı. Çok fazla kredi verdi. Japonya liberal bir yönetime geçti. Bu nedenle ABD'ye olumsuz bakmıyoruz. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra askeri gücümüz çok azalmıştı. Biz de ekonomiye önem verdik'' diye konuştu.

Nobuaki Tanaka, Japonya'nın ada ülkesi olduğu için çok fazla düşman saldırısına uğramadığını, Japonların bu sayede kendi kültürlerini koruduklarını söyledi.

Japonların dini inançlarının İslamiyet ve Hristiyanlıktan farklı olduğuna değinen Tanaka, ''Bizler çok tanrılı olarak yaşıyoruz. Tahtanın, robotun bile ruhu olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious