Japon hattat, Yunus Emre'ye hayran kaldı

Japon hattat, Yunus Emre'ye hayran kaldı.9603
  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

İslami hat sanatını öğrenmek için Türkiye'ye gelen Japon hattat, ders için şiirlerini seçtiği Yunus Emre'ye hayran kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Japonya'da da hattatlık yaptığını ifade eden Tsubakino, geçtiğimiz yıl yabancı ülkelerin hat sanatıyla ilgilenmek istediğini ve araştırma yapmaya başladığını söyledi. Özellikle İslami hat sanatını öğrenmek istediğini belirten Tsubakino yaptığı araştırmalarda Türk hat sanatının güzelliğini ve kibarlığını fark ettiğini kaydetti. Bu nedenle bir yıl önce eşi Shizu Tsubakino ile birlikte İstanbul'a geldiklerini aktaran Tsubakino, "İstanbul'da bir yıldır hat eğitimi alıyorum. Eşim de tezhip sanatını öğreniyor. İslami özellikle de Türk hat sanatının güzelliği ve kibarlığı nedeniyle Türkiye'yi tercih ettik." diye konuştu.

Eskişehir'de açılan 'Yunus Emre Klasik ve Modern Hat Sanatı' sergisine bir eseriyle katılan Tsubakino, Türkiye'ye geldikten sonra Yunus Emre'yi tanıdığını ve hayran olduğunu ifade etti. Sergide, Yunus Emre'nin 'Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz' dörtlüğünü hem Türk hem de Japon hat sanatıyla yazdığı eseri yer alan Tsubakino, "Hat kursu görürken yazmak için şiirler araştırdım. Bu sırada yunus Emre'nin şiirlerini okudum. Çok hoşuma gitti. Sevgi, kardeşlik ve birlik mesajları veriyor. Artık derslerde onun şiirlerini yazıyorum. En sevdiğim sözü ise 'Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz' şiiri" dedi. İstanbul'da Türkçesini de bir hayli ilerleten Tsubakino, kursun yaklaşık altı ay daha devam edeceğini, profesyonel bir hattat olduğu zaman da yaptığı eserlerle sergi açmak istediğini kaydetti.

Bu arada Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası kapsamında doğal taşlardan oluşan Yunus Emre ve sevgi temalı resim sergisi ile hat sanatı sergisi açıldı. Sergiler hafta boyunca ziyarete açık kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious