Japon kadın torununu doğurdu

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Japonya'da bir kadın, kanserden dolayı rahmi alınan kızının çocuğunu doğurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Japonya'nın Nagano bölgesinde, doğumun yapıldığı kliniğin şefi Yahiro Netsu, düzenlediği basın toplantısında 50 yaşındaki büyükannenin rahmine, kızının yumurtası ile damadının sperminin yerleştirildiği ve cinsiyetini açıklamadığı bebeğin 2005'in ilk yarısında dünyaya geldiğini söyledi.

Yahiro Netsu, bunu sadece çocuk sahibi olmak isteyen ancak çeşitli nedenlerden dolayı olamayan çiftlere yardımcı olmak için yaptığını savunurken, taşıyıcı anneliğe karşı çıkan hükümete ve sağlık kuruluşlarına, politikalarını tekrar gözden geçirmeleri çağrısı yaptı. Netsu, çocuk sahibi olamamanın herkesin başına gelebileceğini hatırlattı.

Japonya tarihinde ilk defa yaşanan bu olay, taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olunmasına karşı çıkılan ülkede meselenin etik yönünü de tartışmaya açtı. Japon Kyodo Haber Ajansı, bebeğin öncelikle büyük annenin nüfusuna geçirildiği, sonrasında ise 'biyolojik' anne ve baba tarafından evlat edinildiği duyurdu. Haberde, Japonya'da bir büyükannenin ilk kez taşıyıcı annelik yaptığı belirtildi.

Japon Yomiuri Shimbun gazetesi ise aynı yöntemle İngiltere ve ABD'de de çocuk sahibi olunduğunu yazdı.

Japonya'da daha önce taşıyıcı annelik tartışması, ünlü bir Japon çiftinin bu yöntemle ikiz çocuk sahibi olmalarının ardından, çocuklarını nüfuslarına geçirememeleriyle gündeme gelmişti. Söz konusu çiftin mahkemedeki davaları sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious