Japon kızın oya aşkı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Japonya'da sosyoloji okuyan 35 yaşındaki Kou Nanami, 45 gün kaldığı Bursa'nın İznik ilçesinde ülkesinde Türk el işi kültürünün tüm örneklerini öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anadolu kadının vazgeçilmez kültürü el işi, iğne oyası, mekik oyası ve tığ oyasını Japonya'da tanıtmak için Bursa'nın İznik ilçesine gelen bayan turist ev hanımlarından kurs aldı. İlçede 45 gün kalan Japon öğrenci Kou Nanami, Türk kadının vazgeçemediği çember oyasının nasıl işlendiğini kapı- kapı dolaşarak öğrendi.

Yaptığı çalışmaları kitap haline getiren Nanami, ülkesinde bu çalışmalara büyük ilgi gösterildiğini kaydetti. 45 gün kaldığı ilçede, Türk örf ve adetlerini öğrenen ve köylülerle kısa sürede kaynaşan Nanami, kendi ülkesindeki genç kızlara, burada gördüğü güzellikleri anlatacağını söyledi.

Nanami İznik'te yaşadıklarını şöyle anlattı; "Japonya'da her zaman Türkler'in yaşayış biçimlerini merak eder ve onların meşhur tığ, mekik, iğne oyaları hakkında araştırma yapmak isterdim. Ben de bunun üzerine yola koyuldum ve İznik'e geldim. Kaldığım otelin sahibi ve çalışanları bana her konuda yardımcı oldular. İznik'e bağlı neredeyse tüm köyleri gezdim. Köylüler bana el işleri hakkında yardımcı oldular ve ilk önce çorap örmekle işe koyuldum. Daha sonra gerisi geldi. Türk kadınlarının ustalıkla yapmış olduğu bütün oya çeşitlerini öğrendim. Bu müthiş 45 günlük serüvenimi ağustos ayında Japon'ya da çıkaracağım kitabımda yer vereceğim. İzniklileri çok seviyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious