Japon tarımcılar Bursa'da

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Japonya Tarım Bakanlığı yetkilileri ile bilim adamlarından oluşan 6 kişilik heyet Bursa'da incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çeşitli alanlarda incelemelerde bulunmak üzere önceki hafta Bursa'ya gelen Japon heyeti, önce Tarım İl Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Koçkaya'dan Bursa'nın tarımsal yapısı ile ilgili bilgi aldı. Karşılıklı görüş alış verişi yapıldıktan sonra Japon tarımcılar ve bilim adamları Yenişehir ve Gürsu'daki meyve bahçelerinde görülen ve büyük ekonomik zararlara yol açmakta olan ateş yanıklığı hastalığı ile ilgili incelemelerde bulundular.

Ülkelerinde henüz ateş yanıklığı hastalığının görülmediğini belirten heyet başkanı Dr. Koji Azegamı, hastalığın ülkelerine bulaşması durumunda alınacak tedbirleri belirlemek ve Türkiye'deki hastalık ile ilgili yapılan mücadele uygulamalarını yerinde gözlemlemek için Türkiye'ye geldiklerini belirtti.

Bursa'nın tarımsal potansiyeli ve ürün çeşitliliğini ilgi ile izleyen heyete Alara Tarım tarafından kiraz, incir üretimi ve Alara'nın faaliyetleri ile ilgili bilgi verildi. Daha sonra Ağa Köy'e geçen heyet, Ağa Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin soğuk hava tesisinde inceleme yaparak faaliyetleri hakkında bilgi aldılar.

Kendilerine gösterilen ilgi ve yardımdan mutlu olduklarını ifade eden heyet başkanı Dr. Koji Azegamı, ülkeleri için çok faydalı deneyimler edindiklerini belirterek, deneyimlerini paylaşarak yardımcı olan Bursa Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine ve ziyaret ettikleri işletmelere teşekkürlerini iletti.

Dr.Koji Azegami, ülkelerine dönüşünün ardından Bursa Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine bir teşekkür mektubu göndererek "Misafirperverliğiniz ve işbirliğinize çok minnettarız. Ülkenizde edindiğimiz bilgi ve tecrübeler bize gerekli durumlarda yol gösterecektir. Desteğinizi bekliyoruz. Biz de sizin için elimizden geleni yapacağız. Türklerin samimiyeti ve zekasından çok etkilendik. Sizlerle hep iyi ilişkiler kurmayı umuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious