Japonlar, yanlış yaptı!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Japon liderinin savaş suçluların anıldığı tapınağı ziyareti Asya'da krize neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi'nin İkinci Dünya Savaşı'nda ölen liderler ve askerler için yapılan Yasukuni Tapınağı'nı ısrarla ziyaret etmesi başta Çin ve Güney Kore olmak üzere bazı ülkeler ve muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı. Çin ile birlikte Güney Kore de sert bir kınama yayınlarken ziyaret, ülke içinde muhalefettten de tepki aldı. Çin ve Güney Kore ile ticaret yapan Japon işadamlarının da ziyaretten rahatsız olduğu belirtiliyor. Japonya'nın 20'inci yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişi adına yaptırılan Yasukuni tapınağı, bazı ülkeler tarafından Japonya'nın o dönemki militarist politikasının bir sembolü olarak görülüyor.
Çin Dışişleri Bakanlığı, Koizumi'nin Yasukuni Tapınağı'nı bu sabah bir kez daha ziyaret etmesini şiddetle protesto etti. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Junichiro'nun uluslararası toplum, komşu Asya ülkeleri ve Japonya halkının kaygıları ve karşı çıkmalarını hiç sayarak, İkinci Dünya Savaşı'nda Japon suçluların anıldığı Yasukuni Tapınağı'nı ısrarla ziyaret etmesiyle, uluslararası adalete meydan okuduğu ve insanlığın vicdanını çiğnediği vurgulandı. Açıklamada, tarih sorunlarında sürekli olarak Çin halkının duygularını inciten Koizumi Junichiro'nun, yalnızca uluslararası toplumun değil, Japon halkının da güvenini kaybederek, ülkesinin imajına ve çıkarlarına da zarar vereceği ifade edildi.

Açıklamada Çin-Japonya ilişkilerinin sağlıklı şekilde gelişmesinin korunmasının, iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uygun olduğu gibi, Asya ve dünya barışı ve istikrarına da yararlı olduğuna işaret edildi. Açıklamada, Japonya'nın çeşitli çevrelerinden şahsiyetlerin tarihin akımına ayak uydurarak, siyasi engelleri kaldırmaya çalışıp, Çin-Japonya ilişkilerinin bir an önce normale dönmesi için çaba harcayacaklarına inanıldığı kaydedildi. Japonya'daki Çin Büyükelçisi Wan Yi de yaptığı açıklamada, "Bu ziyaret Çin halkına karşı girişilmiş büyük bir kışkırtmadır." diye konuştu. Çin Başbakan Yardımcısı Wu Yi, geçen Mayıs ayında Japonya'ya ziyareti sırasında Koizumi'nin tapınağı yeniden ziyaret edeceğini söylemesi üzerine kendisiyle görüşmesini iptal etmiş ve ziyaretini yarıda keserek ülkesine geri dönmüştü. Bu arada Çin'deki Japonya Büyükelçiliği de, bu ülkede bulunan Japonların dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

-GÜNEY KORE DE TEPKİLİ-

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Koizumi Junichiro'nun uluslararası toplumun kaygısı ve karşı çıkmasını hiç sayarak Yasukuni Tapınağı'nı tekrar tekrar ziyaret etmesinin, Kore Cumhuriyeti ve Japonya arasındaki ilişkileri kötüleştirmenin yanı sıra, Kuzeydoğu Asya bölgesindeki işbirliğine ve dostluğa da zarar verdiği belirtildi.

Koizumi'nin tapınak ziyareti kendi ülkesinden de tepki gördü. Koizumi'nin koalisyon ortağı olan Yeni Komei Partisi lideri Takenori Kanzaki, ziyareti üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Kanzaki, "Koizumi, bu ziyareti neden yaptığını Asya ülkelerine izah etmeli." diye konuştu.

-KOİZUMİ ALKIŞLARLA KARŞILANDI-

Japon başbakan Koizumi'nin söz konusu tapınağa yaptığı ziyaretin resmî olarak mı, yoksa şahsi mi yaptığı açıklanmadı. Ancak Koizumi tapınağa resmi aracı ile ve sekreterinin eşliğinde geldi. Koizumi, dua etmek için tapınağa geldiğinde, burada bulunan ziyaretçilerin alkışlarıyla karşılandı. Koizumi'nin bu tapınağa daha önce yaptığı dört ziyaret, Çin ve Güney Kore'nin sert tepkilerine yol açmış ve bu ülkelerdeki ziyaret karşıtı gösteri düzenlenmişti. Zira Güney Kore ve Çin, her seferinde "duygularını inciten" bu ziyaretten dolayı sık sık çeşitli siyasi protestolara başvuruyor.

-JAPON İŞADAMLARI ENDİŞELİ-

Japonya'daki fabrikalarını Çin'e taşıyan ve bu ülkede milyarlarca dolar yatırım yapan Japon işadamları ise 212 milyar doları bulan Çin ile ticaret hacminden dolayı söz konusu ziyaretin endişelerini taşıyor. Çin ve Güney Kore bu tapınağı, Japonya'nın savaş dönemindeki saldırganlığının ve işgal ettiği ülkelerde sivillere karşı düzenlediği eylemlerin simgesi olarak görüyor. Yasukuni tapınağı, Japonya'nın 20'inci yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişi adına yaptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious