Japonlar depremin merkezine inecek

Japonlar depremin merkezine inecek.16417
  • Giriş : 22.04.2008 / 23:17:00

Bilim adamları, Japonya yakınlarında büyük ölçekli depremlerin merkezi olan bir çukura ulaşmaya yönelik projenin ilk aşamasını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu proje kapsamında, son yüzyılda büyük depremleri meydana getiren ve tsunamiyi başlatan Nankai Çukuru'na (Nankai Trough) ulaşmak için deniz yatağına 1.4 kilometre uzunluğunda sondaj yapıldı ve bölgenin içindeki baskıların 3 boyutlu resimleri çekildi.

Bu projenin nihai hedefi, muhtemelen "bir erken uyarı sistemi" vazifesi görecek 6 kilometre derinliğe bir cihaz yerleştirmek oluşturuyor.

İlk aşamasının sunumu Avrupa Yerbilimleri Birliğinin (European Geosciences Union) yıllık toplantısında yapılan bu projede, ulaşılmaya çalışılan Nankai Çukuru, Japonya'nın güneydoğu kıyılarında bulunuyor.

Bu çukur, Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğünü geçen 1944 Tonankai ve 1946 Nankaido depremlerinin merkez üssünü oluşturmuştu.

Projede yer alan bilim adamlarından Harold Tobin yaptığı açıklamada, bu projeyi uygulamakta bu kadar ısrarcı olmalarının nedeninin belki de 2004 tsunami felaketi olabileceğini söyledi.

Sumatra depreminin, büyük depremlerin bir "tektonik tabakanın" diğerinin altına kaydığı "dalma-batma" adlı bölgelerde meydana geldiği gerçeğine iyi bir örnek oluşturduğuna dikkati çeken Michigan Üniversitesi profesörlerinden Tobin, 8 ya da 9 büyüklüğündeki büyük depremlerin denizde meydana geldiğini ve bu nedenle bu tabakaları denizde araştırdıklarını anlattı.

Tobin, Nankai'nin, 2004 tsunami felaketinin kaynaklandığı Sunda Çukuru (Sunda Trench) ile benzer yapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Proje faaliyetleri, Japonya'nın yeni araştırma gemisi Çikyu'dan yapılıyor. Japon hükümeti, Nankai Çukuru'nda gelecek 30 yıl içinde "büyük bir olay" meydana gelme ihtimalini yüzde 50'dan fazla olarak hesaplıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious