Japonlara "oya" öğreten dernek

Japonlara
  • Giriş : 16.06.2008 / 12:36:00

Tatil için geldiği Türkiye'de oya yapmayı öğrenen, daha sonra Türk iğne oyalarına ilişkin iki kitap hazırlayan Japon Mizue İmai, ülkesinde ''Oya Derneği'' kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatil için Türkiye'ye gelen Taisho Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi 31 yaşındaki Mizue İmai, Antalya'da 7 yıl önce kendisine hediye edilen iğne oyasından etkilendi.

Bunun üzerine iğne oyaları üzerine araştırma başlatan ve oya yapmasını öğrenen Mizue İmai, belirli aralıklarla Türkiye'ye gelmeye başladı. Antalya, Konya, Bursa, Mersin, Adana, Mardin, Uşak, Diyarbakır ve Trabzon'u gezen Mizue İmai, buralarda iğne oyaları toplamaya başladı.

Türkiye'ye özgü iğne oyalarını tanıtmak amacıyla 2006'da ilk kitabını çıkaran Mizue İmai, yılbaşında da iğne oyaların yapılışı üzerine ikinci kitabını yayımladı.

Mizue İmai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar 500'e yakın eski iğne oyası topladığını ve koleksiyon oluşturduğunu söyledi.

Japonya'ya döndükten sonra Tokyo'daki çeşitli kültür merkezlerinde iğne oyası kursları vermeye başladığını anlatan Mizue İmai, ilginin artması üzerine Japon kadınların daha kolay anlayabileceği ikinci iğne oyası kitabını çıkarmaya karar verdiğini belirtti.

İğne oyayı "Oya No Kai" ile tanıtacak

Japonya'nın çeşitli kentlerinden talep gelmesi üzerine, internet üzerinde hazırladığı bir yöntemle çoğunluğu ev kadınları olmak üzere bu işe ilgi duyanlara kurslar vermeye devam ettiğini ifade eden Mizue İmai, Japonya'da iğne oyasına gönül veren bir arkadaşıyla birlikte Oya Derneği (Oya No Kai) kurduklarını belirtti.

Oya No Kai'nin bu alandaki Japonya'nın ilk derneği olduğunu ifade eden Mizue İmai, derneğin amacının daha çok kesime Türklere özgü el işi olan iğne oyayı tanıtmak olduğunu vurguladı.

Mizue İmai, derneklerinin yeni kurulmuş olmasına karşın şu ana kadar 50 üyeye ulaştıklarını belirterek, Mersin Çamlıyayla, Ankara Nallıhan, Balıkesir Gönen, İzmir Ödemiş belediye başkanlarıyla görüşmeler yaptıklarını, bu bölgelerde daha çok üretilen ve buralara özgü iğne oyalarının Japonya'da tanıtımının ve satışının yapılmasını düşündüklerini kaydetti.

Amacının ticari bir yapı oluşturmak olmadığını vurgulayan Mizue İmai, şöyle devam etti:

"Sabır, bir o kadar da yetenek ve çaba gerektiren bu el sanatını Japonların da öğrenmesini istiyorum. Bununla ilgili ne Türkiye'de ne de Japonya'da yazılı bir eser bulamadım. Bu nedenle kendi çabalarımla bu aşamaya geldim. Türkiye'deki arkadaşlarımın da yardımlarıyla belirli çalışmalar yaptık.

Derneği kurmakla Türk iğne oyalarını Japonya'da tanıtmak, sergiler açmak, Türkiye'de Japon kadınların yaptığı iğne oyalardan oluşan bir sergi açmayı amaçlıyorum. İğne oyaların yapıldığı bölgelerin yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler çok olumlu. Onların da katkılarıyla daha çok kişiye Türkiye'yi tanıtabiliriz."

Kültür ve Turizm Bakanlığından zaman zaman bilgi talebinde bulunduğunu da belirten Mizue İmai, ancak bugüne kadar yeterli desteği görmediğinden yakındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious