Japonlardan geleceğin otomobilleri

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Dünyanın ikinci büyük otomotiv pazarına sahip Çin'de düzenlenen dünyanın 3. büyük otomobil fuarında Japonların ürettiği son model otomobiller, görenleri hayrete düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Fuarda Çin'de bu yıl 200 bin adet satan Japon otomobil devlerinden Nissan ve Toyota'nın sunduğu birbirinden güzel arabalar, hayatın ne kadar kolay olacağını ortaya koydu. Çin'de 2007'de 300 bin araba satmayı hedefleyen Nissan'ın fuarda gösterdiği bir araba hem küçük olması, hem de manevra kabiliyeti ile fuarda büyük ilgi gördü. Bu araba park ettiği zaman, 180 derece hareket edebilen gövdesi sayesinde sürücünün işini oldukça kolaylaştırıyor. Fazla manevraya gerek bırakmayan teknoloji harikası araba hem az enerji kullanıyor, hem de zarif görünüşüyle büyük beğeni topluyor.

2007'de yüzde 30'lık artışla Çin'de 400 bin adet satış yapacağını açıklayan Toyota'nın sunduğu iki tekerlekli mini otomobil ise sahip olduğu amortisörleri ve teknolojisi sayesinde her türlü hareket kabiliyetine sahip. Japon devi Toyota'nın fuarda sergilediği diğer bir teknolojik otomobilinin ise ön ve arka tekerlekleri sağa sola manevra kabiliyetine sahip. Bu arabanın park etme sorununa büyük çözüm getireceği kaydediliyor.

-UÇAN OTOMOBİL-

15 yıl içinde ABD'yi geride bırakarak otomobil pazarında bir numara olacağına kesin gözüyle bakılan Çin'de üretim yapan ve bu pazarda çok iddialı olduğunu gösteren General Motors (GM)'un Buick modelinin uçan maketi fuar boyunca belirli aralıklarla standın üzerinden uçuruldu. Çinli ziyaretçiler hayranlıkla izledikleri bu gösteride bol bol fotoğraf çektirdi.

Fuarda ayrıca Çin'de yatırımlarını artırıp üretime hız veren GM, Ford, Daimler Chrysler, Volkswagen (VW), Fransız Peugeot, İsveçli Volvo gibi otomotiv devleri de, en son hünerlerini ortaya koydu. Çin'de yıllık otomobil satışlarının 2020'de 25 milyon adede yükseleceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious