Japonları kendine hayran bıraktı

Japonları kendine hayran bıraktı.8564
  • Giriş : 18.10.2008 / 16:26:00

Japonya'daki yarışmada en iyi on şarkıcı arasına giren Hataylı Emine Sarı müzik elçisi olmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Japonya'da düzenlenen Best Of Singer 2008 (en iyi şarkıcı 2008) yarışmasında en iyi ona girmeyi başaran Hatay'lı Emine SarıTürkiye'ye döndü. Sarı Türkiye Japonya arasında müzik elçiliği yapmak istiyor.

7 Eylül'de Japonyada Osaka sehrinde 'Best of Singer 2008' yarışmasına katılan ve 91 katılımcıyı eleyerek Japonya'nın en iyi ilk on sanatçısından biri seçilen Hatay'lı Emine Sarı konser vermek ve albüm çalışmaları yapmak için Türkiye'ye geldi. Ana dilinin yanı sıra İngilizce, Rusça,Japonca, Arapça ve Almanca olmak üzere altı dil bilen Emine Sarı Türkiye ile Japonya arasında Müzik elçiliği yapmak istiyor.

İstanbul'un tarihi mekanlarından Sultan Ahmet'te kendisini tanıyan Japon Turistlerle sohbet eden ve yarışmada kendisine derece getiren TSUGARU KAİKYO isimli şarkısını Enka tarzındaki şarkısını söyleyen Emine Sarı yarışmada olduğu gibi Türkiye'de de Japonları kendisine hayran bıraktı. Hatay'ın Hassa ilçesinde doğup büyüyen ve daha sonra ailesiyle birlikte 10 yıl birlikte yaşayan Sarı bu süreçte yabancı dil kurslarına giderek ve otellerde çalışarak dil bilgisini geliştirdi. Japon müziği Enka ile Türkiye'de iken bir Japon arkadaşının sayesinde tanışan Sarı bu müziğe olan hayranlığını kendi imkanlarıyla geliştirdi.

Rahatsızlığı nedeniyle Japonya'ya gitme fırsatı bulan Sarı çalışmaya başladığı Müzik şirketinde bir yandan yarışmaya hazırlandı. Yarışmaya katılan tek yabancı olarak rakiplerini geride bırakan Sarı 91 kişinin katıldığı finallerde KOUZAİ KAORİ'ya ait Koizoushi isimli şarkıyı başarıyla seslendirerek Japonya'nın en iyi on sanatçısı arasına girmeyi başaran Emine Sarı Türkiye'yi uluslar arası alanda başarıyla temsil etti. Japonya ve Türkiye'de albüm çalışması yapmak istediğini belirten Emine Sarı " Ülkemi Japonya'da başarıyla temsil ettim bunun için mutluyum gururluyum.Bu yarışmaya kimseden destek görmeden tek başıma hazırlandım.Çok çalıştım ve başarılı oldum Yarışmada ödül olarak bana bir albüm yapacaklar ama bunun için sözleşme imzalamam gerekiyor. Şu ana kadar kimseyle bir albüm anlaşmam olmadı. Gerek kendi ülkemde gerek Japonya'da albüm çıkarmak istiyorum ama bunun için para lazım ben bu başarıyı tek başıma elde ettim ama albüm için bir sponsora ihtiyacım var umarım bu konuda bana destek verenler olacaktır" dedi.

Enka müziği ile ilgili bilgiler veren Emine Sarı Enka'nın Türk halk müziği tarzında Japonların çok eski bir müzik dalı olduğunu belirterek "enka soylememin diğer finalistlerle aramda büyük bir fark yarattı.Özellikle genç nesil Japonlar söylemesi zor olduğu için bu müzik dalıyla pek ilgilenmiyorlar. Enka bizim Türk halk müziği tarzına biraz benziyor beklide bu yüzden Enka müziğini daha çok seviyorum" dedi. Türkiye'de Türkçe Japonca ve İngilizce dillerinde Türk ensturmanlarını bir araya getirerek farklı bir tarzda müzik yapmak istediğini belirten Emine Sarı " İki farklı kültürü birleştirmek için böyle bir projem var. Japon şarkılarını Türkçe Türkçe şarkıları Japonca ve İngilizce olarak zengin bir ensturmanla seslendirmek istiyorum. Ve böyle bir albümü yapmak için sponsora ihtiyacım var umarım bu konuda bana destek veren olacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*