Japonların 'ağır abi' leri

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Birçok ülkede geçtiğimiz günlerde Japon Haftası kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Japon kültürünü tanıtan bu etkinlikler kapsamında biz de üzerimize düşeni yapalım dedik. İşte size efsane isimleri, tüm kuralları ve tarihiyle Japon ata sporu 'sumo'.

"Güneşin Doğduğu İmparatorluk" denir orası için... Uzaktır bize, ulaşılmazdır. Pek azımız gitmiştir bu kültürü yerinde tanımaya. Ancak her şeye rağmen çok severiz halkını... Japonya'dan bahsediyoruz. İçinde bulunduğumuz "Altın Hafta" onlar için oldukça önemli, çünkü herkes bu haftayı Japon Haftası olarak kutluyor. Çünkü o ülke için bu hafta doğaya, vatandaşlara, çocuklara, 9. maddesi "Savaşa hayır" ibaresi taşıyan anayasasını hatırlamaya adanmış birtakım anlamlı günleri içinde barındırıyor. İşte bu kültürün en kendine özgü sporlarından biri sumo. Kelimenin tam anlamıyla Japon milli sporu...

Geçmişi 8. yy'a kadar uzanan sumonun içinde yer alan çoğu kavram Japonya'daki en yaygın din olan Şinto ile alakalıdır. Bugün dahi sumo güreşlerinde birçok tinsel sunum ve ayrıntı mevcuttur, bunlar bu spora ayrı bir tat katar. Her sumo güreşçisi (Rikishi ya da Sumotori) farklı bir saygınlığa sahiptir ki onları ayıran Makuuchi adlı bir sistem mevcuttur. Sumotoriler kazandıkları başarılar doğrultusunda çeşitli basamaklar arasında kendilerine bir yer edinirler. Seviye atlamak çok kolay değildir ve somut bir başarı elde etmek şarttır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious