Japonların son keşfi: Elektronik burun

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Bir Japon bilim adamı kokladığı kokunun içerdiği kimyasallardan aynı kokuyu tekrar yaratan elektronik bir burun keşfederek bir ilke imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tokyo Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Takamichi Nakamoto’nun laboratuarına adım attığınızda sizi çürük yumurta ve soğan kokularından oluşan bir koku çorbası karşılıyor. Bunların bir önceki günden kalan artık yemek kokuları olduğunu düşünmeyin sakın. Bunlar Profesör Nakamoto ve ekibinin yarattığı elektronik burnun deneyleri için kullanılan aroma karışımı.

Japon ekibin en iddialı icadı olan ‘elektronik burun’a bir nesne koklattığınız zaman çok hassas bir duyuma sahip olan bu muhteşem makine anında o nesnenin kokusunu oluşturan kimyasalların listesini çıkartıp o kokunun aynısını yaratabiliyor. Bilim adamları kırmızı bir elma koklattığınızda elektronik burnun elmanın kokusunu analiz ederek yarattığı aynı kokuyu dışarı pompaladığını belirtti.

Prof. Nakamoto bu mucize buluşla ilgili olarak şunları söyledi: ‘Amacımız bütün kokuları tekrar üretilebilir yapmak. Bunun için de koku tespiti ve koku kuşağı dediğimiz iki tekniği birleştirdik’.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious