Japonların yüzde 20'si intiharı düşünüyor

Japonların yüzde 20'si intiharı düşünüyor.28057
  • Giriş : 17.05.2008 / 11:39:00

Japonya'da yapılan bir araştırma, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinin intihar etmeyi düşündüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Japon Hükümeti tarafından Şubat ve Mart aylarında, ülke genelindeki bin 808 erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırma, katılımcıların yüzde 19.1'inin 'geçmişte intihar etmeyi ciddi şekilde' düşündüğünü gösterdi.

Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası ise, sinema ve televizyonunun intihar oranının yüksek olmasında önemli rol oynadığını söyledi.

20 ve üzeri yaşlardaki yetişkinlere yönelik araştırmaya göre, kadınların yüzde 21.9'u, erkeklerin ise yüzde 16.3'ü halen intihar etmeyi düşünüyor.

Kyodo haber ajansına konuşan üst düzey bir kabine yetkilisi, rakamların tahmin edilenden yüksek olduğunu belirterek, yaş oranı düştükçe intiharı düşünenlerin oranının arttığını kaydetti.

Katılımcıların yüzde 58.2'si ise sinema ve televizyonunun, intiharı bir erdem olarak göstererek insanların kendilerini öldürmeye teşvik ettiğini düşünüyor.

Yüzde 76.1 ise, internet sitelerinde nasıl intihar edileceğini gösteren siteleri en az bir kez ziyaret ettiğini belirtiyor.

Dünyada intihar oranının en yüksek olduğu ülke olan Japonda, önceki yıllara göre düşük olmasına rağmen 2006'da 30 bin kişi intihar etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious