Japonya, Kuzey Kore yaptırımlarını 6 ay uzattı

  • Giriş : 11.04.2008 / 09:28:00

Japonya, kaçırılan Japonlar ve tartışmalı nükleer programı konularında hiçbir ilerleme sağlamadığı gerekçesiyle Kuzey Kore'ye uyguladığı yaptırımları 6 aylığına uzattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Japonya Dışişleri Bakanı Masahiko Komura, Kuzey Kore ürünlerinin tamamına ticari ambargo uygulanması ve Kuzey Kore bandıralı gemilerin Japon limanlarına uğramasını kapsayan yaptırımların 6 aylığına uzatıldığını belirttiği açıklamasında, Kim Jong-il rejiminin askıya alınmış olan bu dosyalarda tavizler vermesi halinde bu yaptırımlara her an, kısmen ya da tamamen verilebileceğini kaydetti.

Kuzey Kore'nin Temmuz 2006'da Japon Denizi'ne füze atışları düzenlemesi ve aynı yılın Ekim ayında nükleer denemede bulunmasının ertesinde Japonya bu ülkeye yaptırım uygulamaya başlamıştı. 1970 ve 1980'li yıllarda Kuzey Kore rejimi tarafından casus olarak yetiştirilmek üzere kaçırılan ve hala bulunamayan kayıp Japonlar konusu yüzünden iki ülke arasında diplomatik ilişki de bulunmuyor.

Kuzey Kore 2002'de 13 Japonu kaçırdığını kabul etmiş ve 5'ini serbest bıraktığını, 8'inin esaretleri döneminde öldüğünü açıklamıştı. Ancak Japonya, bu kişilerin hala Kuzey Kore'de tutuklu bulunduğuna inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious