Japonya, radarda gözükmeyen hayalet uçağı geliştirecek

Japonya, radarda gözükmeyen hayalet uçağı geliştirecek.5616
  • Giriş : 11.08.2007 / 11:54:00

Japonya, hayalet uçaklarının gelecek kuşağını geliştirmeyi planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tokyo Şimbun gazetesinin haberine göre, Japonya Savunma Bakanlığı, yerli motor, gelişmiş kontrol sistemi ve radar takılı kendi hayalet uçağı prototipini 5 yıl içinde denemeyi planlıyor.

Uçağın bir modelinin Fransa'da ilk ön denemelerinin yapıldığını yazan gazete, Savunma Bakanlığının milyon dolarlık hayalet uçağı geliştirme kararının, mühendislerin uçuş denemelerine yönelik çalışmaları başlatması ve yaklaşık 10 yıl içinde üretime girilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Japonya'nın kendi ürettiği hayalet uçaklara sahip olarak, kilit öneme sahip askeri teknoloji için başka hükümetlere bağımlı kalmamayı umduğu ifade edilen haberde, yerli uçak üretiminin, Japonya'nın Çin ve Rusya gibi bölgesel rakiplerine karşı ayakta durabilmek için radar sistemlerini güçlendirmesine yardımcı olabileceği de kaydedildi.

Yaşlanan uçak filosunu yenilemek isteyen Japonya, Washington'dan Amerikan F-22 Raptor hayalet uçaklarını satın almak istiyor. Ancak ABD Kongresi, ülkenin gelişmiş teknolojisini korumak amacıyla bu uçakların herhangi bir yabancı hükümete satışına izin vermiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious