Japonya Asya'ya Özbekistan'la açılıyor

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Japonya, Orta Asya'ya Özbekistan'ı yanına alarak açılmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan seçilmesi dolayısıyla Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kendisine gönderdiği tebrik mesajına teşekkür mesajı gönderen Japonya'nın yeni başbakanı Shinzo Abe, ülkesinin Orta Asya ile daha sıkı işbirliği içerisinde olma çalışmalarında Özbekistan'ı yanlarında görmek istediklerini söyledi.

"Orta Asya+Japonya" diyalogu çerçevesinde Özbekistan ile daha sıkı bir işbirliği içerisinde olmayı arzuladıklarını dile getiren Japon Başbakan, Özbek-Japon ilişkilinin kendi döneminde de gelişerek devam edeceğini kaydetti.

Mesajında kendisinden önceki başbakan Junichiro Koizumi'nin bu yılın ağustos ayında Özbekistan'a yaptığı ziyarete dikkat çeken Abe, bu ziyaretin iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilere yeni bir ivme kazandırdığı dile getirdi. Abe, Japonya'nın yeni başbakanı olarak bu güne dek başarıyla gelen Özbek-Japon ilişkilerinin bundan sonraki sürecinin de takipçisi olacağını ifade etti.

Japon Başbakan, ülkesinin Orta Asya'da ekonomik kalkınmanın sağlanması ile birlikte bölgede düşünülen istikrar ve huzurun temini sürecinde desteklerini esirgemeyeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious