Japonya ile IMF kredi imzaladı

Japonya ile IMF kredi imzaladı.8961
  • Giriş : 15.02.2009 / 22:41:00
  • Güncelleme : 15.02.2009 / 22:46:41

Türkiye'nin borç alabilmek için aylardır pazarlıklarını sürdürdüğü IMF 100 milyar dolar borç aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Roma'daki G-7 toplantısı sırasında, Japonya ile Uluslararası Para Fonu arasında 100 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalandı.

Japonya Maliye Bakanı Shoichi Nakagawa ve IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan arasında imzalanan anlaşma, IMF'e 100 milyar dolara kadar kredi sağlanmasını öngörüyor.

Strauss-Khan anlaşma sonrasında yaptığı değerlendirmede, sağlanan ek krediden memnuniyetini belirterek, "İmzalanan anlaşma, Japonya'nın dünyanın ekonomik sorunlarına çok taraflı bir yaklaşımı desteklemede önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir" dedi.


Öte yandan G7 toplantısındaki ikili görüşmelerde, ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner en fazla ilgi odağı olan isimler arasında yer aldı.

Barack Obama yönetiminin bakanlarından Geithner, katıldığı ilk uluslararası etkinlik olan G-7 toplantısı sırasında tüm bakanlarla ikili temaslarda da bulundu.

Geithner'le görüşen bakanlar, ABD'nin küresel ekonomik krizle mücadelede korumacı önlemlere sığınmayacağı konusunda güvence aldıkları belirttiler.

Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, ABD'li dengiyle yaptığı görüşmeyi, "Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına saygı konusunda hemfikir olmamızı önemli buluyorum. Geithner'le korumayı önlemlerden uzak durulması hususunda da mutabakat içerisindeyiz" sözleriyle değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*