Japonya P2P'ye savaş açtı

Japonya P2P'ye savaş açtı.16701
  • Giriş : 23.03.2008 / 23:20:00

Japonyadaki internet servis sağlayıcıları bir araya gelerek telif haklarının korunabilmesi için P2P dosya paylaşım programlarını kullananlara yaptırım yapma kararı aldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Japon Yomiuri gazetesinde yer alan habere göre son zamanlarda Japonya'da P2P dosya paylaşım yazılımlarının kullanımında ciddi bir artış yaşandı. Özellikle bir Japon yazılımı olan Winny programıyla yasadışı olarak çok sayıda müzik, oyun ve film paylaşımı yapıldığı tespit edildi.

Japon internet servis sağlayıcıları daha önce de "peer-to-peer" korsanlığına karşı benzer bir plan ortaya koymuşlardı ancak uygulamada başarılı olamamışlardı. Ancak bu kez başarılı olmak zorundalar çünkü korsanlığa engel olamamaları durumunda bu firmaların internet servis sağlayıcılığı yapmak için imzaladıkları anlaşmalar feshedilecek.

Alınan ortak karara göre bu tür yazılım kullananların ip adreslerinden kimlikleri tespit edilecek ve uyarı gönderilecek. Kimliği belirlenen bu ip'ler uyarıdan sonra da bu işleme devam ederlerse geçici olarak ya da tamamen bağlantıları kesilecek.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious