Japonya 'vururum' dedi

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Japonya, ABD'ye "en küçük taviz bile" vermeyeceklerini ve "topyekün savaşa" hazır olduğu açıklayan Kuzey Kore'ye saldırı tehdidinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın Kuzey Kore devlet televizyonunda yayınlanan bir programa dayanarak bildirdiğine göre Kuzey Kore lideri, ABD'nin öç almaya kalkışması halinde de halkın "topyekün savaşa" hazır olduğunu, bu sözlerinin "yabana atılmaması gerektiğini" bildirdi.

JAPONYA: ''SALDIRI HAKKIMIZ VAR''

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso, Kuzey Kore lideri Kim'in Amerika'ya karşı "topyekün savaşa hazır olduğunu söylemesi üzerine yaptığı açıklamada '' saldırı hakkımız var'' ifadesini kullandı.

Doğrudan nükleer tehdit altında kalırsa Kuzey Kore'ye saldırma hakkının doğacağını düşünene Japonya'nın Dışişleri Bakanı Aso, ''Nükleer silahları olduğunu söyleyen ve Japonya'ya füze saldırısında bulunabilecek bir ülkenin taarruzuna uğrarsak, elimiz kolumuz bağlı durmayız'' diye konuştu.

Aso, 1947'de kabul ettikleri barışçıl anayasada, kuvvet kullanımına izin verilmemesinin hatırlatılması üzerine, ''Halkın can güvenliğini garanti altına almak için ilk saldıran taraf olma hakkının'' anayasaya uygun olacağını ifade etti. Savunma Bakanı Fukushiro Nukaga ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada ''Egemen bir milletin kendi vatandaşlarını korumak için düşman topraklarına sınırlı taarruzda bulunabilmesinin tabii bir şey olduğunu'' söyledi.

Özellikle ABD ile yıldızı barışmayan ve geçen çarşamba yaptığı kısa ve orta menzilli füze denemeleriyle dünyayı ayağa kaldıran Kuzey Kore'nin bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor. Bu arada Kuzey Kore'nin kısa süre önce denediği kıtalararası füzelerden dolayı bu ülkeye yaptırım uygulanmasını ABD ile birlikte isteyen Japonya'nın önerisinin BM Güvenlik Konseyi'nde ne zaman oylanacağı yarın belli olacak. Japonya'nın sunduğu bu öneriye Güney Kore, Rusya ve Çin karşı çıkarken, diğer Batılı devletler destek veriyor.

Söz konusu karar tasarısında BM kuruluş sözleşmesinin yaptırımlara ve son çare olarak da kuvvet kullanımına imkan sağlayan 7. bölümüne göndermede bulunuluyor. Çin ve Rusya ise Japonya'nın Kuzey Kore'ye uygulanmasını istediği yaptırımlarla ilgili olarak konunun diplomasi ile çözilmesini istiyor.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso füzelerin denemesinden kısa süre önce yaptığı açıklamada , Kuzey Kore'nin 1998 yılındaki gibi Japonya toprakları üzerinden yapılacak bir füze denemesini gerçekleştirmesi halinde ABD ile birlikte meseleyi BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını ve konseyin acilen tutum takınması talebinde bulunacakları ifade etmişti. Aso "Meydana gelecek bir hatadan dolayı füze şayet Japonya topraklarına düşerse bunu bize karşı yapılmış bir saldırı olarak göreceğiz" diyerek, Kuzey Kore'ye göz dağı vermişti.

Ağustos 1988'de Kuzey Kore, 2 bin kilometre menzile sahip Taepodong-1 adlı füzeyi denemiş ve olayla ilgili olarak 'uzaya uydu fırlattıklarını' açıklamıştı. Kuzey Kore 2002'de Japonya ile ilişkilerini normalleştirme adına uzun menzilli füze denemesini yapmama konusunda bir deklarasyon imzalamıştı.

GÜNEY KORE'DEN JAPONYA'YA: '' TANSİYONU YÜKSELTME''

Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo Hyun ise Japonya'yı bölgedeki tansiyonu yükseltme suçladı. Roh Moo Hyun'un sözcüsü yaptığı açıklamada, bölgede tansiyonu yükseltecek hareketlerin kimseye yarar getirmeyeceğini vurgulayarak, Japonya'nın daha sakin olması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious