Japonya'da 7,1 büyüklüğünde deprem

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Japonya'nın ortasındaki sahil bölgesinde 7,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği ve şu ana kadar en az 1 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Depremin ardından verilen tsunami alarmı, kaldırıldı.

Japon Meteoroloji Ajansı, depremin bu sabah yerel saatle 09.42 (TSİ 02.42)'de Japon Denizi'nin sahil bölgesinde oluştuğunu duyurdu. Depremin başkent Tokyo'da da hissedildiği kaydedildi. Depremin merkezinin Noto yarımadasındaki deniz yatağının 50 kilometre altı olduğu belirtildi. NHK televizyonu en az 9 evin yıkıldığı depremde ölen kişinin yarımadanın batısında yer alan Wajima'daki 52 yaşında bir kadın olduğunu bildirdi.

Deprem dolayısıyla 50 santimetre büyüklüğünde olması beklenen tsunami dalgası için Ishikawa bölgesinde tsunami alarmı verildi ancak tehlikenin geçmesinin ardından kaldırıldı.

Tokyo'nun 300 kilometre uzağındaki İshikawa'nın 60 bin nüfuslu Nanao kentini vuran deprem nedeniyle bölgeye ambulansların halka yardım için gönderildiği ve yollarda çatlaklar meydana geldiği ifade edildi. Yerel medya, deprem nedeniyle bölgedeki hava ve demiryolu ulaşımın durdurulduğunu duyurdu.

Sık sık depremlerin meydana geldiği Japonya'da 13 Ocak'ta da 8,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. 1995 yılında Japonya'nın Kobe kentinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 6 bin 400 kişi hayatını kaybetmişti. Bu deprem aynı zamanda şimdiye kadar Japonya'da en fazla hasar ve can kaybı yaşanan deprem olarak kayıtlara geçmişti. Dünyadaki 6 yada üzerinde büyüklükteki depremlerim yüzde 20'si Japonya'da oluşuyor.

GÜNEY PASİFİK'TE 7,3 VE 7,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE İKİ DEPREM

Güney Pasifik'te bulunan Vanuatu'da 7,3 ve 7,1 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldiği bildirildi.

Avustralya Jeoloji Ajansı, yerel saatle 00.40'ta (TSİ 02.40) oluşan 7.3 büyüklüğündeki depremin Japonya'da bugün oluşan 7.1 büyüklüğündeki depremden 2 dakika önce oluştuğunu duyurdu. Tsunami alarmının verilmediği depremde oluşan hasara ilişkin şu ana kadar bir bilgi bulunmadığı kaydedildi. Bu depremden 28 dakika sonra yine Vanuatu'da 7,1 büyüklüğünde ikinci bir deprem oluştu. Yetkililer, depremin merkezinin Vanuatu'nun başkenti Port Vila'nın güneydoğusundaki adaların bulunduğu denizin altında oluştuğunu belirtti.

Avustralyalı yetkili, Vanuatu'daki depremin bir hasara yol açmayacağını zira bu şiddetteki depremin 50 ile 10 kilometre arasındaki alana hasar verebileceğini; ancak bu mesafede bölgede kara bulunmadığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious