Japonya'da da bir yanardağ faaliyete geçti

Japonya'da da bir yanardağ faaliyete geçti.5681
  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Endonezya'da faaliyete geçen Merapi yanardağının kızgın lav, sıcak gaz ve kül bulutu püskürtmeye devam etmesi nedeniyle bugün de 3 bin kişi tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, yanardağın harekete geçmesinde 27 Mayıs'ta oluşan ve 5 bin 700'den fazla kişinin ölümüne neden olan depremin etkili olduğunu söylüyor.
Geçen gün de 11 bin köylüyü tahliye etmek için bölgeye 40'tan fazla kamyon ve araç gönderilmiş ve köylüler geçici barınaklara yerleştirilmişti. Endonezya felaket yönetimi ofisinden yapılan açıklamada yanardağın uyarı seviyesine yükselmesinin ardından şu ana kadar yapılan tahliyenin 23 bin kişiye yaklaştığını bildirdi. Endonezya'daki aktif 129 yanardağdan biri olan Merapi son olarak 1994 yılında faaliyete geçmiş, sıcaklığı 500 santigrat dereceye ulaşan kızgın bulutlar nedeniyle 66 kişi ölmüştü. Merapi yanardağında 1930 yılında meydana gelen patlamada ise bin 300 kişi hayatını kaybetmişti. Top of Form

-JAPONYA'DAKİ BİR YANARDAĞI DA FAALİYE GEÇTİ-

Öte yandan Japonya'nın güneyinde Sakurayima yanardağının faaliyete geçerek, kül ve duman püskürtmeye başladığı bildirildi. Japon Meteoroloji Ajansı tarafından yapılan açıklamada Sakurayima Dağı'nın bugün yerel saatle 17.30'da (TSİ 11.30) aktif hale geçtiği ve orta şiddette sarsıntılar gözlendiği belirtildi.

Yanardağ faaliyetinin, şu ana dek can ve mal kaybına neden olmadığı ifade edilirken, bin 117 metre yüksekliğindeki Sakurayima'nın Japonya'nın en aktif volkanlarından biri olduğu hatırlatıldı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious