Japonya'da Gül'e sevgi gösterisi

Japonya'da Gül'e sevgi gösterisi.18765
  • Giriş : 04.06.2008 / 18:45:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japon İmparatoru Akihito'nun davetlisi olarak geldiği Japonya'da Kawasaki Şehri'nde düzenlenen Şaman Dans Grubu'nun gösterisine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gösteride, Atatürk'ü Kocatepe Sırtları'nda resmeden ünlü fotoğrafının gölge oyunu ile canlandırılması büyük coşku ile karşılanırken, Gül çiftine Japonların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Gül, yarın düzenlenecek resmi karşılama töreni öncesinde Japonya ziyaretinin ilk gününde başkent Tokyo'ya bir saat mesafedeki Kawasaki Kenti'nde Türk dans grubu Şaman'ın gerçekleştirdiği gösteriye katıldı. Cumhurbaşkanı Gül'e, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in eşi Annalisa Şimşek eşlik etti. Gösteri boyunca Şaman Grubu'nun performansına Japon vatandaşlar alkışları ile eşlik etti. Gösterinin bir bölümünde ise Atatürk'ün Büyük Taarruz sabahı Afyon Kocatepe'de çekilen ünlü fotoğrafı gölge oyunu ile perdeye yansıtılması büyük beğeni topladı. Gösteri öncesinde ise Japon vatandaşlarının Gül çiftine yoğun ilgisi gözlendi. Kimi Japonlar, Camhurbaşkanı Gül ve eşinin fotoğraflarını çekti, kimileri ise getirdikleri hediyeleri takdim etti.

Genç bir Japon ise Gül çiftinin yanına kadar gelerek bir süre sohbet etti. Gösteri sonrasında ise Cumhurbaşkanı Gül, alkışlar eşliğinde salondan ayrıldı. Gösterinin ardından verilen kısa resepsiyonda ise Türkiye'yi, Türk Tarihi'ni ve iki ülke ilişkilerini anlatan Japonca eserler sergilendi.

Bu arada, Japon Aya Suzuki ise resepsiyona iki yıl içinde çalışarak Japonca'ya çevirdiği Turgut Özakman'ın Şu Çılgın Türkler Kitabı'nın kapağı ile katıldı. Suzuki, Temmuz ayında Japonca çıkacak olan kitabın çevirisini yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious