Japonya'da ikinci Türk Koleji açıldı

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Dünya çapında her geçen gün sayısı artan Türk Okulları'na bir yenisi eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk kolejinin açılışını yapan Tokyo Büyükelçisi Solmaz Ünaydın, bir süre Japon öğrencilerle sohbet etti.
Eğitim hayatına 2003 yılında üç katlı bir binayla başlayan Horizon Japan International School'un başarılı çalışmaları 3 yıl gibi kısa bir sürede meyvesini verdi ve okul, 2006-2007 eğitim öğretim yılına, 5 katlı görkemli bir binayı da bünyesine katarak başladı. Yeni kampüs, Japonya'nın yüksek standartlarına tam uygunluğu, öğrenci gelişimini öne alan tasarımı ve tüm tefrişatının Türkiye'den getirilmesi yönleriyle dikkatleri üzerine topluyor. Okul ayrıca, Yokohama'nın da içinde bulunduğu Kanagawa eyaleti tarafından resmen tanınan üç uluslararası okul arasında bulunuyor.

Okulun, 11 Kasım 2006 Cumartesi günü yapılan açılış törenine, ilk kampüsün açılışında da desteğini esirgemeyen, Türkiye Japonya Büyükelçisi Solmaz Ünaydın, Horizon Vakfı mütevelli heyeti, Ankara'lı işadamları, Japon ve uluslararası çevreden seçkin ziyaretçiler ve veliler hazır bulundu.

Tören, Horizon Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan'ın konuşmasıyla başladı. Arslan konuşmasında, yeni kampüsün, okulun 3 yıl gibi kısa bir sürede gösterdiği başarının göstergelerinden biri olduğunu ifade etti. Okulun açılış gayesini "Evrensel barışa katkıda bulunacak, donanımlı gençler yetiştirmek" olarak özetleyen Arslan, çalışmalarının artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi. Arslan'ın ardından söz alan Okul Aile Birliği Başkanı Bayan Ishida ve Büyükelçi Ünaydın da okulun başarılarının kendilerini gururlandırdığını ve vakfın çalışmalarının destekleyicisi olduklarını söyledi.

Davetlilerin konuşmalarıyla başlayan açılış töreni, öğrencilerin Japonca, İngilizce ve Türkçe yaptıkları koro gösterisi, kurdela kesimi ve okul turuyla devam etti. Program, Türk mutfağının birbirinden leziz örneklerini içeren açık büfe akşam yemeği ve döner ikramıyla sona erdi. Türk yemeklerini 'inanılmaz derecede lezzetli' bulan misafirlere, çıkışta, küçük anı setleri hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious