Japonya'da kuş gribi alarmı

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Japonya'nın batısındaki Okayama bölgesinde kuş gribi vakası görüldüğü açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlık, Takahashi şehrindeki kümeste 12 bin kanatlıdan 39'unun geçen Cuma gününden beri öldüğü ve yapılan tetkikler sonucunda öldürücü kuş gribi virüsü 5HN1'in bir alt türü olan H5'e rastlanıldığını ifade etti. Bakanlık, çiftlikteki tüm hayvanların itlaf edilmesi ve çiftliğin dezenfekte edilmesi emri verildiğini bildirdi. Kümese 10 kilometre yarıçapta insan ve mal hareketinin yasaklandığı da dile getirildi.

Japon yetkililer, ülkede insanlarda henüz kuş gribi vakası görülmediğini açıkladı. Japonya'nın en büyük kümes hayvanı üreticiliğinin yapıladığı güneydoğudaki Miyazaki bölgesinde bu ayın başında 2 kuş gribi vakası görülmüştü. Ülkede son 3 yıldır 5HN1 vakası görülmüyordu. 2004'te Japonya'da Ocak -Mart ayları arasında 4 kuş gribi vakası görülmüş ve 240 binden fazla tavuk itlaf edilirken, 20 milyon yumurta da imha edilmişti.

Kuş gribi virüsü H5N1 Asya'da ortaya çıktığı 2003'ten bu yana dünyada 164 kişinin ölümüne 200 milyondan fazla kanatlının itlafına neden oldu. Bu arada geçen hafta Hong Kong, 3. kuş gribi vakasını doğrulaşmıştı. Dünyada kuş gribine en çok kurban veren Endonezya'da da Ocak ayından beri 6 kişi kuş gribinden öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious