Japonya'da Toyota üretimi durma noktasında

Japonya'da Toyota üretimi durma noktasında.8850
  • Giriş : 21.04.2009 / 17:55:00

Japon şirketi Toyota'nın Japonya'daki araç üretiminin 31 yılın en düşük seviyesine ineceği, bunun tam zamanlı çalışmayı sürdürmek için gerekli seviyenin altı olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yomiuri gazetesinin haberine göre, dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota, Mart 2010'da sona erecek mali yılda 2,8 milyon adet araç üretmeyi planlarken, şirket 31 yılda ilk kez 3 milyon adetin altında araç üretmiş olacak. Toyota, Japonya'da tam zamanlı çalışma gücünü sürdürmek için 3 milyon adet araç üretimini gerekli görüyor.

Ayrıca 1950 yılından bu yana ilk kez Japonya'da tam zamanlı çalışan sayısını azaltmayı düşünen Toyota'nın, bu yıl küresel üretiminin 6,2 milyon adet olması bekleniyor. Toyota'nın, küresel araç talebindeki düşüşle başa çıkmak için fabrika operasyonlarını durdurmak yerine çalışma saatlerini kısarak üretimini azaltmaya devam edeceği de belirtildi.

ABD, Kanada, Meksika ve İngiltere'deki üretimini kısan Toyota'nın, küresel üretimi şubat ayında bir yıl önce aynı döneme göre yüzde 49,6 düşerek 434 bin 179 adete, Japonya'daki üretimi de aynı dönem itibariyle yüzde 56,4 azalarak 207 bin 743 adete geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*