Japonya'da yeni sızıntı ihtimali.

  • Giriş : 17.07.2007 / 14:29:00

Japonya'da hükümet yetkilileri, dünyanın en büyük nükleer santralında dün deprem sonrası çıkan yangın ve nükleer atıklı su sızıntısının ardından bugün aynı santralda başka bir sızıntı ihtimalini daha araştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elektrik üretim kapasitesi bakamından dünyanın en büyük nükleer santralı olan Kashiwazaki Kariwa santralının yetkilileri, santralda meydana gelen kazaların çevreye yönelik hiçbir tehdit oluşturmadığını ilan etseler de, yangın ve sızıntı Japonya'nın nükleer santrallarındaki zayıf noktaları ortaya koydu.

Hükümet yetkilileri, bugün aynı santralda başka bir sızıntı ihtimalini daha araştırıyor. Santralın sahibi Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (Tokyo Electric Power Co), depremde düşük düzeyli nükleer atık varillerinin devrildiğini açıkladı, ancak kaza sonucu sızıntı olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Kariwa santralında sızıntı olduğunun dün geç saatlerde açıklanmasından birkaç saat sonra Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Akira Amari, santralın güvenlik önlemleri tam olarak gözden geçirilmeden yeniden çalıştırılmamasını emretti ve diğer santrallarda da benzer güvenlik denetimleri yapılmasını istedi.

Amari, şirketten acil durum müdahale planları hazırlayıp kendilerine sunmalarını istediğini de belirtti.

Bilim ve Teknolojiden sorumlu Devlet Bakanı Sanae Takaichi şirket için "çok geç bilgi verdiler ve yangını söndürmekte de geç kaldılar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious