Japonya'daki depremin bilançosu belli oldu

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Japonya'nın orta kesimlerindeki sahil bölgesinde 6.9 büyüklülüğünde meydana gelen deprem 1 kişinin ölümüne, 170'inin de yaralanmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

44 evin tamamen yıkılmasına, 200'ünün de büyük oranda hasar görmesine yol açan depremden sonra bin 300 kişi sığınaklara yerleştirildi.

Japon Meteoroloji Ajansı, depremin bu sabah yerel saatle 09.42 (TSİ 02.42)'de Japon Denizi'nin sahil bölgesinde oluştu. Depremin başkent Tokyo'da da hissedildiği kaydedildi. Depremin merkezinin Noto yarımadasındaki deniz yatağının 50 kilometre altı olduğu belirtildi. NHK televizyonu en az 9 evin yıkıldığı depremde ölen kişinin yarımadanın batısında yer alan Wajima'daki 52 yaşında bir kadın olduğunu bildirdi.

Depremden sonra en büyüğü 5.3 olan yüzlerce artçı sarsıntı kaydedildi. Yetkililer, artçı depremlerin devam edeceğini tahmin ediyor. Japon Meteoroloji Ajansı'nın daha önce 7.1 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı depremden sonra tsunami uyarısı yapılmıştı. Daha sonra bu uyarı kaldırıldı.

Büyük Okyanus'un güneyindeki Vanuatu adası yakınlarında bugün 7.3 ve 7.1 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Bu sarsıntılar can ya da mal kaybına yol açmadı.

Sık sık depremlerin meydana geldiği Japonya'da 13 Ocak'ta da 8,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. 1995 yılında Japonya'nın Kobe kentinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 6 bin 400 kişi hayatını kaybetmişti. Bu deprem aynı zamanda şimdiye kadar Japonya'da en fazla hasar ve can kaybı yaşanan deprem olarak kayıtlara geçmişti. Dünyadaki 6 yada üzerinde büyüklükteki depremlerin yüzde 20'si Japonya'da oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious