Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Mersin'de

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Mersin'de.9413
  • Giriş : 01.04.2008 / 12:30:00

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Türkiye'de 2010 yılında düzenlenecek ''Japon Yılı'' ile iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükelçi Nobuaki Tanaka, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Türkiye'ye gelmeden önce Mersin'in kardeş kenti Kushimoto'yu ziyaret ettiğini belirten Nobuaki Tanaka, ''Önümüzdeki günlerde sizlerin de bu şehri ziyaret edeceğinizi duydum. Kushimoto da Mersin'e sempati duyan bir şehir ve sizi misafirperverlikle karşılayacaklardır'' dedi.

Kardeş iki şehir arasındaki ilişkileri önemsediğini ifade eden Nobuaki Tanaka, şöyle konuştu:

''İki ülke arasındaki ilişkileri bu iki şehre odaklayarak geliştirmek istiyoruz. 2010 yılında Türkiye'de Japon Yılı düzenlenecek. Bunun vasıtası ile Japon hükümeti olarak özel firmalarla iş birliği yapıp Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz.

Gelecek yıl Japonya'dan Japon kültürünü tanıtan bir heyeti buraya çağırmayı düşünüyorum. Türkiye'de kalacağım sürede de Japonya ile Türkiye arasındaki dostluğu geliştirmek için sizinle iş birliği içinde bulunmayı istiyorum.''

Mersin Valisi Aksoy da yüzyılı aşan bir süre önce başlayan Türk-Japon dostluğunun bugün gelişerek devam ettiğini görmenin kendilerine mutluluk verdiğini söyledi.

Özellikle Mersin ile Kushimoto'nun kardeş şehir ilişkilerinin daha ileriye taşınmasının iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesine önemli katkı sağladığını belirten Aksoy, ''Tarihte batan Ertuğrul Firkateyni'nde şehit düşen ve yaralanan vatandaşlarımıza Japon halkının göstermiş olduğu ilgi bizler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır. Bugün burada ve daha sonra oraya gittiğimizde bu şehitlerimizi hep birlikte anacağız'' diye konuştu.

Mersin'de bulunan Türk-Japon Dostluk Derneği'nin iki kent ve ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli katkıları olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, şöyle konuştu:

''Kültür turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahip olan Mersin, özellikle Japon halkının dünya kültürüne duyduğu ilgi açısından önemli bir konumda bulunuyor. Önümüzdeki süreçte Mersin'i bastırdığımız Japonca broşürlerle Japonya'da tanıtıp, kültür hazinesi diyebileceğimiz alanları görmelerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum.''

Mersin Türk-Japon Dostluk Derneği Başkanı Süleyman Cengiz'in de katıldığı ziyarette Vali Aksoy, Nobuaki Tanaka'ya yöreye özgü dokuma kilim hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious