Japonya'nın yeni başbakanı Şinzo Abe

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Japonya'nın dış politikada daha aktif olmasını savunan muhafazakar politikacı Shinzo Abe, parlamento tarafından başbakanlığa seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamentonun alt kanadında bugün yapılan oylamada milletvekillerinin büyük çoğunluğu Abe'nin başbakan olması yönünde oy kullandı. Geçerli 475 oyun 339'unu alan Şinzo Abe'nin başbakanlığının parlamentonun üst kanadı tarafından da günün ilerleyen saatlerinde onaylanması bekleniyor. Anamuhalefetteki Demokrat Parti'nin lideri Ichiro Ozawa ise 115 oy aldı.

Ülkenin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en genç başbakanı olan Abe (52), Beyaz Saray'la ilişkilerin güçlendirilmesi ve Japonya'nın dünya siyasetinde daha fazla söz sahibi olmasını savunuyor. Abe; her şartta barışı öngören anayasayı değiştireceğini ve milliyetçiliğin Japon öğrencilere aşılanması projesini hayata geçireceğini vaad etmişti. Kuzey Kore tehdidini ciddiye alan Shinzo Abe, Başbakan Koizumi'nin 2. Dünya savaşı anısına yapılan anıtı ziyareti soncu Çin ve Güney Kore ile bozulan ilişkileri düzeltmeye çalışacağını söylemişti.

Şinzo Abe, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) geçen hafta yaptığı kongrede genel başkanlık seçimlerini açık ara kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious