Japonya'ya da uranyum satacak

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Dünyanın önde gelen uranyum üretici ülkeleri arasında yer alan Özbekistan, Güney Kore'den sonra Japonya'ya da uranyum satacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özbekistan'ın "Navai Maden İşletmesi" ile Japonya'nın "Itochu Corporation" şirketi arasında Eylül ayı sonunda bir anlaşma imzalandı. Uranyum ihracatına ilişkin Japon taraf ile varılan anlaşma kapsamında Özbekistan, 2012 yılına kadar her yıl ortalama 300 ton az zenginleştirilmiş uranyum ihraç edecek. Özbek tarafı teslimata 2007 yılından itibaren başlaaycak. Söz konusu uranyumun yerel bir nükleer enerji santralinde kullanılacağı belirtildi.

Özbekistan daha önce de G.Kore'ye de uranyum ihraç etmek üzere anlaşma imzalamıştı. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre 2010-2014 aralığında Özbekistan'ın G. Kore'ye ilk etapta bin 500 ton uranyum hammaddesi satması kararlaştırılmıştı.

Uluslararası Atam Enerjisi Ajansı verilerine göre, dünyanın uranyum zengini yedinci ülkesi konumunda olan Özbekistan'da 230 bin ton dolayında rezerv bulunuyor. Yerel kaynaklar ise ülkedeki uranyum potansiyelinin 55 ile 80 bin ton arasında değiştiğini söylüyor.

27'si büyük olmak üzere 40 uranyum yatağının olduğu ülkede 2004 yılında 2 bin 16 ton uranyum üretimi yapılırken bu rakam 2005'te 2 bin 301 ton olarak gerçekleşti.

Dünyanın önde gelen uranyum zengini ülkeleri arasında Özbekistan'la birlikte Nijerya, Rusya, Kanada, Çin, Kazakistan ve Avustralya bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious