Jean Tigana davayı kazandı

Jean Tigana davayı kazandı.12241
  • Giriş : 16.10.2008 / 10:35:00

Tigana, hakkında yazılan yalan haberler karşısında iki yıldır verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beşiktaş eski Teknik Direktörü Jean Tigana, hakkında yazılan yalan haberler karşısında iki yıldır verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Fransız teknik adam, Siyah-Beyazlı takımın başındayken transfer edilen futbolculardan komisyon aldığı şeklinde haberler yapılarak yıpratılmıştı.

Tigana da, Beşiktaş'ta çalıştığı dönemde aleyhinde asılsız haberler yaptığı gerekçesiyle Fanatik Gazetesi ve Orhan Yıldırım hakkında dava açmıştı. Tecrübeli hoca, 25 Eylül 2007 tarihinde Bakırköy 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı, maddi ve manevi tazminat davasını kazandı.

Fanatik gazetesinde Orhan Yıldırım imzasıyla, "Tigana şimdilerde eski ortakları Richard Bettoni ve Menajer Stojiç ile transferler yapıp kendi ve arkadaşlarının ceplerini dolduruyor." ve "Menajeriniz yoksa Tigana'nın arkadaşlarıyla anlaşın varsa mutlaka değiştirin. Ancak böyle daha fazla kazanır oynar, prim yaparsınız. Ümraniye'de sorun çıkmaz. Tercüman devreye girer elektronik eşyalarınız ve bilumum diğer eşantiyon işleriniz itinayla yerine getirilir." şeklinde yapılan haberlerle ilgili dava Bakırköy 13. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görüldü. Bu haberlerin asılsız olduğu mahkeme kararıyla da tescillendi. Hakim Kadri Murat Onar, Jean Tigana'yı haklı bularak kişilik haklarına saldırı mahiyetinde haber yapıldığına, davacının konumu düşünülerek onur, şeref ve saygınlığının zedelendiğine, eleştiri sınırları aşılarak hukuka aykırı hareket edildiğine karar verdi. Fransız teknik adamı haklı bulan mahkeme, Orhan Yıldırım ve Fanatik Gazetesi'ni Jean Amadou Tigana'ya 2 bin YTL manevi tazminat cezası ödemeye mahkum etti. Jean Tigana daha önce de İngiltere Premier Lig ekiplerinden Fulham'ı çalıştırırken, kulüp başkanı kendisiyle ilgili birkaç oyuncudan komisyon aldığı şeklinde ithamlarda bulunmuştu. Fransız hoca burada da mahkemeye başvurarak haklılığını kabul ettirip Londra takımından yüklü miktarda tazminat almıştı. Tigana, mahkeme sona erene kadar da başka bir kulübün başına geçmemişti. Geçtiğimiz hafta Ertuğrul Sağlam'ın istifasının ardından suskunluğunu Zaman'a bozan Jean Tigana, "Beşiktaş camiasında satılık gazeteciler var. Yönetim ne isterse onu yazarlar. Biz de şampiyonluğa giderken önümüzü kesmek için her şey yapılmıştı." açıklamasında bulunmuştu.

Ertuğrul Sağlam'dan örnek davranış

Eski Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'ın, Siyah-Beyazlı kulüpten alacaklarını istemediği öğrenildi. Önceki gün kulübe giderek yöneticilerle vedalaşan genç çalıştırıcının, yönetimin, "Sezon sonuna kadar olan ücretini verelim." önerisini reddettiği ortaya çıktı. Sağlam'ın, yöneticilere, "İstifa ettiğim tarihe kadar olan maaşımı alırım." diyerek örnek bir davranış sergilediği ifade edildi. Beşiktaş, daha önce yollarını ayırdığı İspanyol Vicente Del Bosque ve yardımcılarına 8 milyon Euro tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Ertuğrul Sağlam'dan önce görev yapan Fransız çalıştırıcı Jean Tigana ile de mahkemelik olmuştu. Öte yandan yönetim tarafından istifa ettiği açıklanan ve Mayıs 2009'a kadar aylık 45 bin YTL ücretinin verileceği bildirilen Menajer Sinan Engin'in 500 bin YTL'lik tazminatının bulunduğu kaydedildi. Başkan Yıldırım Demirören'in, bazı yöneticilere, "Resmî olarak istifa ettiği bildirildiği için para veremeyiz. Aranızda toparlarsanız bu miktarı sunabiliriz." dediği belirtildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*