Jeneratörün devreye girmesi faciayı önledi

Jeneratörün devreye girmesi faciayı önledi.16220
  • Giriş : 08.01.2008 / 12:48:00

Diyarbakır'daki patlamada dersanedeki jeneratörün devreye girmesi öğrencilerin hayatını kurtardı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK tarafından Diyarbakır'da gerçekleştirilen ve 6 kişinin ölümü 67 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyla ilgili dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Patlamayla birlikte dersanedeki jeneratörün devreye girmesi, karanlıkta kalan öğrencilerin izdiham yaşamasını önledi.

Diyarbakır'da Final Dershanesi önünde meydana gelen patlama sonrası üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler yeniden ders başı yaptı.

"Teröre inat okuyacağız. Bizim teröre en büyük cevabımız, dersaneye gelerek derse girmektir." diyen öğrenciler, ilk gün sınav oldu. Olayın şokunu hala üzerlerinden atamadıkları gözlenen öğrenciler, teröre lanet yağdırıyor.

Son derslerinin tarih olduğunu dile getiren Erhan Eşsiz, sınıflarının arka tarafta olduğunu belirterek test çözdüklerini ifade etti.

Öğretmenlerinin test cevaplarını vermeye başladığı sırada patlamanın gerçekleştiğini anlatan Eşsiz, "Patlama sonrası herkes bir köşeye dağıldı. Şokta oduğumdan dolayı çok şiddetli bir şekilde bağırdım. Hayatımda ilk defa böyle bir olay yaşıyorum. Sıraların altına girdik. İnsanın aklına hiç bomba gelmiyor. Bir sürü masum insanın bulunduğu yerde kim böyle bir şey yapabilir ki. Sonra bomba patladı dediler. İçeri duman doluydu. Hocalarımız organize çalıştı. Arka camı kırıp yaralılar çıkardılar. Elektrik kesintisinden dolayı izdiham olabilirdi. Karanlıkta bir çok öğrenci vardı, ezilebilirlerdi. Jeneratörümüz çalıştığı için izdiham yaşanmadı. Olayın şokundayız. Gözününüzün önündeki bir insanın hayatını kayybetmesi nasıl bir psikoloji yaratabilir ki. Patlamanın 5 dakika öncesini bile insan düşünmek istemiyor. Adeta bir can pazarı yaşandı." diye konuştu.

ASKERİ SERVİS, HERGÜN ÖĞRENCİLERİN ARASINDAN GEÇİYORDU

Terör örgütünün hedef aldığı askeri servisin hergün öğrencilerin arasından geçtiğini anlatan Eşsiz, otobüsün genelde trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda geçtiğine dikkat çekti. Patlamanın 5 dakika sonra olması halinde en az 50 öğrencinin ölebileceğini hatırlatan Eşsiz, "Terörü kınıyoruz. Türkiye'nin batısında özellikle Diyarbakır çok yanlış tanınıyor. Biz batıya gittiğimizde Diyarbakırlıyız dediğimizde insanlar bize çok farklı bakıyorlar. Görüyorsunuz bizde terdrör mağduruyuz. Terörün artık bitirilmesini istiyoruz. Türkiye'nin yeri bu değil. Terörü şiddetle kınıyoruz. Biz buraya okumak için geliyoruz. Suçu olmayan insanlarımız ölüyor. Bize yönelik saldırıda olabilirdi." dedi.

Dershane öğrencilerinden Murat Pamuk ise yanlarında bombaların patladığını ve kardeşlerinin öldüğünü ifade ederek, "Burada açlık desen her şey var. 10 yaşındaki çocuğun bu olayı görmesi nasıl karşılabilir ki. Bu olayın bir suçlusuda vardır. Buna sebep olan birileri mutlaka vardır. Benim yanımda dün olan bir insan bugün yok. Benim Melek arkadaşım çok sevdiğim bir insandı. Onun böyle ölmesi benim tüylerimi ürpertiyor. Konuşacak kelime bulamayoruz." dedi.

Terör eylemlerini kınadıklarını dile getiren Gökhan Dargıç ise yaşananların gözünün önünden gitmediğini belirtti.

Herkesin bir panik yaşadığını ifade eden Dargıç, jeneratörün olmaması halinde daha büyük izdihamın yaşanabileceğini vurguladı.

Bombalı saldırıyı kim yaparsa yapsın kınadıklarını söyleyen Dargıç, "Biz buraya okumaya geliyoruz. Patlamada masum insanlar öldü. Asla bu tür olayları istemiyoruz." şeklinde konuştu.

"Kim bu olayı yapmışsa Allah onun belasını versin. Her kimden gelmişse kim sebep olmuşsa Allah belasını versin." diyen dersane öğrencisi Muratk Pamuk da, arkadaşı Melek İpek'in hayatını kaybetmesinin derin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

Birgün önce sırada birlikte oturdukları arkadaşlarının şimdi olmadığına dikkat çeken Pamuk, duygularını anlatmasının zor olduğunu söyledi.

Olayın şokunu üzerinden atamayanlardan Enes Avar, konuşmamayı tercih etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious