Jeotermal enerji önem kazanacak

Jeotermal enerji önem kazanacak.9982
  • Giriş : 25.04.2008 / 14:43:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yaptıkları çalışmalarla 'rüzgar ve jeotermali yarıştırdıklarını' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Güler, Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde yaptırılacak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) temel atma törenine katıldı.

Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, tören öncesi, yapılacak OSB hakkında Bakan Güler'e brifing verdi.

Çerçioğlu, bin 135 dönüm alanda kurulacak OSB'de, yaklaşık beş bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Dört yılda bitirilmesi hedeflenen OSB'nin, Bakan Güler'in destekleriyle 2 yılda tamamlama kararı aldıklarını anlatan Çerçioğlu, OSB'nin bitmesiyle istihdam sorunu yaşanan Aydın'da önemli bir oranda rahatlama olacağını belirtti.

Bakan Güler de konuşmasında Aydın'ın, Türkiye'nin en önemli jeotermal kaynaklara sahip il olduğunu belirtti.

Güler, jeotermal kaynakları bu günlere kadar fazla kullanmadıklarını, ancak 5 yılık dönemde yaptıkları çalışmalarla tıpkı rüzgar haritasında yaptıkları atılım gibi, jeotermalde de harita çıkararak yeni bir atılımda bulunacaklarını ifade etti.

Türkiye'de madenlerin de haritasını çıkardıklarını anlatan Bakan Güler, yapacakları tek işin delip bu madenleri çıkararak ekonomiye katkı sağlamak olduğunu bildirdi.

-EGE BÖLGESİ JEOTERMAL MERKEZİ OLACAK-

Jeotermalde Aydın bölgesi başta olmak üzere Ege Bölgesinin dünyanın jeotermal merkezlerinden bir tanesi olacağını vurgulayan Bakan Güler, yapılacak çalışmaların kıymetinin bir kaç yıl sonra anlaşılacağını ifade etti. Bakan Güler şöyle konuştu:

''Toplam 17 megavatla Türkiye'de rüzgar türbinine başladık. Şimdi 420 megavata ulaşmak üzereyiz. 2 sene içinde de 5 bin megavata çıkacak bu. Aydın'da jeotermal sondaj çalışmaları sürüyor. 200 megavatlık bir kapasite olduğu ifade ediliyor. Bu çok büyük bir rakam. 80 megavata 220 bin konutun elektriği karşılanıyor.. Hedeflenen rakama ulaşıldığında dışarıya para verilmeyecek. Biz ayrıca göreve geldiğimizde Türkiye'de 5 ilde doğal gaz vardı. Şimdi 55 ile ulaştı. Burada da yoğun adımlar atıyoruz. ''

-ARTIK SU AKARKEN BAKMIYORUZ-

Bakan Güler, bu güne kadar OSB'lerden bahsettiklerini ancak bu dönemde de Organize Sera Bölgeleri'nde bahsedeceklerini, özellikle jeotermalin devreye girmesi ile bölgede çok büyük atılımlar yaşanacağına dikkati çekti.

Güler, ''Güneş enerjisinden faydalanmadık. Yerin altındaki jeotarmalden faydalanamadık. Rüzgar esti biz es geçtik. Su aktı biz baktık. ama artık su akarken bakmıyoruz. Jeotermalleri kullanmaya başladık. Gıda ile birlikte enerji sektörü ülkemize mukayeseli yeni üstünlükler sağlanmış olacak''dedi.

Bakan Güler, konuşmasının ardından Alangüllü ve Ömerbeyli köylerinde MTA tarafından açılan jeotermal kuyularında inceleme yaptı.

Bölgede MTA'nın yerin dibinden 2 bin 500 metre mesafeden sıcak su çıkardığını kaydeden Bakan Güler, ''Bu kuyuların sayısı artacak. Bunlarla beraber hem elektrik üretilecek hem seracılık yapılacak. Dolayısıyla burası dünyasının sayılı bölgelerinden birisi olacak. Rüzgar ve jeotermali yarıştırıyoruz. Bizim hesaplarımıza göre bu şartlardaki çalışmalarla, inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük ölçüde kendi yer altı kaynaklarımızı kullanıp, dışa bağımlı olmaktan kurtulacağız'' dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious